Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FURAGINUM

Nazwa handlowa leku: FURAGINUM

Nazwa polska leku: FURAGINA

Nazwa międzynarodowa leku: Furaginum

Nazwa anglojęzyczna leku: FURAGIN

Postaci leku: Furaginum - tabletki 50 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny stosowany w zakażeniach układu moczowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych zakażeniach układu moczowego - zapaleniu pęcherza, moczowodów; nie jest stosowany w zakażeniach miąższu nerkowego ani w uogólnionych zakażeniach organizmu wywodzących się z układu moczowego. Profilaktycznie w nawracających infekcjach dróg moczowych i po operacjach układu moczowego.

Działanie: przeciwbakteryjne na bakterie w obrębie układu moczowego; dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i w dużej części wydala się niezmieniony z moczem, osiąga właściwe stężenie jedynie w moczu a nie we krwi - nadaje się tylko do leczenia zakażeń dróg moczowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i leki podobne, np. na Furazolidon, Nifuroksazyd, podczas ciąży i karmienia piersią, niemowlętom poniżej 4. miesiąca życia; przy zaburzeniach czynności nerek, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych), której przyczyną jest niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to ostre zapalenie oraz niewydolność nerek, skąpomocz, bezmocz.

Współdziałanie: nie należy stosować z Nevigramonem. Wchłanianie preparatu ulega zmniejszeniu pod wpływem leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 100 mg co 6 godzin w pierwszej dobie leczenia, potem przez 7-10 dni 100 mg trzy razy dziennie. Po 10-15 dniach przerwy można leczenie powtórzyć. Dzieci: 5-7 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podzielone na 2-3 dawki podawane podczas posiłków zawierających białko.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty; skórne odczyny alergiczne, uszkodzenie wątroby, zapalenie nerwów, bóle i zawroty głowy, niedokrwistość hemolityczna (spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych).

Inne leki z tej grupy: Furaginum, Furamag.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl