Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FURAZOLIDON

Nazwa handlowa leku: FURAZOLIDON

Nazwa polska leku: FURAZOLIDON

Nazwa międzynarodowa leku: Furazolidonum

Nazwa anglojęzyczna leku: FURAZOLIDONE

Postaci leku: Furazolidon - zawiesina doustna 17 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, do stosowania w zakażeniach przewodu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w biegunkach bakteryjnych, w ostrych lub przewlekłych zakażeniach jelitowych pochodzenia bakteryjnego, zatruciach pokarmowych oraz w lambliozie.

Działanie: przeciwbakteryjne na szereg szczepów bakterii, w tym na bakterie najczęściej wywołujące zakażenia jelitowe, takie jak: Salmonella, Shigella, Escherichia coli; działa również na pierwotniaka Lamblia intestinalis będącego przyczyną częstego schorzenia jelitowego u dzieci - lambliozy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub leki podobne (np. Furaginum), podczas ciąży i karmienia piersią. Furazolidonu nie należy podawać noworodkom (do końca 1. miesiąca życia). Podczas leczenia nie należy pić alkoholu (i przez 4 dni po zakończeniu leczenia) ani jeść pokarmów zawierających tyraminę (np. ryby, ser żółty).

Współdziałanie: nie można łączyć Furazolidonu z alkoholem, bowiem może wystąpić reakcja taka sama jak u pacjentów przyjmujących Anticol; nie można także jednocześnie przyjmować leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), trócyklicznych przeciwdepresyjnych (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan), efedryny (np. Efrinol, Ephedrinum, Tussipect), fenylefryny (Analux, Neosynephrine). W przypadku stosowania leków narkotycznych i przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych, np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec), należy w porozumieniu z lekarzem zmniejszyć ich dawki.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli około 400 mg na dobę w 4 dawkach po 30 ml zawiesiny, przez 2-10 dni. Dzieci zwykle 5 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę podzielone na 4 dawki, w leczeniu lambliozy do 8 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę podzielone na 3 dawki.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty; skórne odczyny alergiczne, bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zapalenie nerwów; w bardzo rzadkich przypadkach odwracalne zaburzenia krzepliwości krwi oraz niedokrwistość hemolityczna (spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl