Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

METEOSPASMYL

Nazwa handlowa leku: METEOSPASMYL

Nazwa polska leku: ALWERYNA + SIMETIKON

Nazwa międzynarodowa leku: Alverini citras + Simeticonum / Alverinum + Dimeticonum

Nazwa anglojęzyczna leku: ALVERINE CITRATE + SIMETICONE

Postaci leku: Meteospasmyl - kapsułki 60 mg alweryny i 300 mg simetikonu.

Wizytówka leku: Lek rozkurczowy, działający na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w kolce wątrobowej, stanach skurczowych dróg żółciowych, w kolce jelitowej, we wzdęciach i zaparciach, których przyczyną są stany skurczowe jelita grubego, zwłaszcza w uchyłkowatości jelita grubego i zespole jelita drażliwego

Działanie: alweryna jest silnym środkiem rozkurczającym mięśnie gładkie narządów wewnętrznych. Działanie przeciwskurczowe występuje w obrębie dróg żółciowych, moczowych oraz przewodu pokarmowego; simetikon przeciwdziała wzdęciom poprzez zmniejszanie ilości pęcherzyków gazu w jelitach.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, aktywnych krwawieniach z przewodu pokarmowego; podejrzeniu niedrożności przewodu pokarmowego (charakteryzującej się ostrym bólem brzucha i wymiotami o nieznanej przyczynie).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zazwyczaj w razie występowania objawów 2-3 razy dziennie po 1 kapsułce przed posiłkiem.

Możliwe skutki uboczne: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, nadmierne pocenie się, osłabienie, uczucie zmęczenia, rzadziej zapaść, przyspieszenie tętna. U osób z nadwrażliwością - zaburzenia czynności wątroby, u pacjentów w podeszłym wieku czasami może spowodować obniżenie ciśnienia krwi. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do obrzęku krtani.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl