Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FUROSEMIDUM

Nazwa handlowa leku: FUROSEMIDUM

Nazwa polska leku: FUROSEMID

Nazwa międzynarodowa leku: Furosemidum

Nazwa anglojęzyczna leku: FUROSEMIDE

Postaci leku: Furosemidum - tabletki 40 mg, roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek moczopędny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrej i przewlekłej niewydolności krążenia, szczególnie prowadzącej do obrzęków, w obrzęku płuc, w nadciśnieniu tętniczym, w obrzękach różnego pochodzenia, np. w nerczycy, marskości wątroby z puchliną brzuszną, w obrzękach ciążowych, w obrzęku mózgu, w ostrej niewydolności nerek, w celu wymuszenia oddawania zwiększonej ilości moczu w zatruciach (wydalenie trucizny z organizmu). Furosemid bywa stosowany pomocniczo w jaskrze.

Działanie: jest lekiem moczopędnym działającym poprzez zwiększenie wydalania soli kuchennej (NaCl) z organizmu. W mniejszym stopniu działa na wydalanie potasu. Podany doustnie działa szybko (po ok. 30 minutach), przenika do mleka matki, podany dożylnie działa po kilku lub kilkunastu minutach. Poza działaniem moczopędnym furosemid wykazuje również działanie zmniejszające napięcie naczyń krwionośnych, korzystne w nadciśnieniu tętniczym i w niewydolności krążenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i sulfonamidy (np. Bactrim, Biseptol, Septrin), podczas ciąży i karmienia piersią; przy przeroście gruczołu krokowego. Furosemid należy stosować ostrożnie u osób w starszym wieku. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niedrożność dróg moczowych, bezmocz, śpiączka wątrobowa i stany przedśpiączkowe, przedawkowanie leków z grupy glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), zaburzenia stężenia elektrolitów w surowicy krwi.

Współdziałanie: nie należy podawać z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) oraz cefalosporynowymi (Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) - istnieje możliwość nasilenia objawów ubocznych antybiotyków. Furosemid stosowany w cukrzycy równocześnie z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną może zakłócić proces regulacji poziomu cukru we krwi. Stosowany razem z lekami hormonalnymi z grupy glikokortykosteroidów (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) prowadzi do zwiększonego wydalania potasu z organizmu. Powoduje wzrost toksyczności salicylanów (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum). Podczas podawania furosemidu z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), z pochodnymi fenotiazyny, takimi jak Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon, z lekami blokującymi beta-receptory (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral) i alkoholem może zostać wzmocnione jego działanie obniżające ciśnienie tętnicze. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Metindol, Butapirazol, Voltaren) osłabiają działanie preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w leczeniu obrzęków 1 tabletkę dziennie, po uzyskaniu poprawy zwykle stosuje się 1 tabletkę co drugi dzień lub pół tabletki codziennie. W leczeniu nadciśnienia tętniczego zwykle stosuje się 1 tabletkę co drugi dzień. Zwiększanie dawki może nastąpić jedynie pod kontrolą lekarza. Właściwe dawkowanie domięśniowe, dożylne oraz dla dzieci może być ustalone jedynie przez lekarza. Uwaga: podczas leczenia należy stosować dietę bogatą w potas oraz preparaty potasu w celu uzupełnienia jego ewentualnych niedoborów.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia. Podczas leczenia może dojść do zaburzeń składu chemicznego krwi - do zaburzeń elektrolitowych, głównie do spadku poziomu potasu, a niekiedy i chloru w surowicy, podwyższenia poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi a nawet może dojść do jego odkładania się w stawach (dna moczanowa, podagra). Rzadko może wystąpić osłabienie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi przy zmianach pozycji ciała na pionową, skurcze mięśniowe, zawroty głowy, osłabienie słuchu, zaburzenia widzenia, zapalenie trzustki, zmniejszenie ilości krwinek białych oraz krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Niekiedy mogą wystąpić skórne odczyny alergiczne oraz uczulenie na światło. Furosemid może zahamować wydzielanie pokarmu u karmiących matek.

Inne leki z tej grupy: Furogamma 40, Furosemidum.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl