Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VIRGAN

Nazwa handlowa leku: VIRGAN

Nazwa polska leku: GANCYKLOWIR

Nazwa międzynarodowa leku: Gancyclovirum

Nazwa anglojęzyczna leku: Gancyclovir

Postaci leku: Virgan - żel do oczu 1,5 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Laboratoires Thea

Zalecany: w zapaleniu spojówek i przedniego odcinka gałki ocznej wywołanych zakażeniami wirusem opryszczki zwykłej.

Działanie: przeciwwirusowe, poprzez hamowanie replikacji wirusów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub acyklowir (np. Antivir, Cusiviral, Zovirax); w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat; w zakażeniach wywołanych innymi typami wirusów.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 5 razy na dobę 1 kropla żelu do chorego oka w fazie ostrej choroby, następnie częstotliwość podawania leku można zmniejszyć do 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 tygodnie. Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe i włożyć je na powrót po ok. 15 minutach od zastosowania leku. Ze względu na to, że lek wykazuje działanie teratogenne (hamuje rozwój płodu) i może w minimalnej ilości przedostawać się do krwi, należy podczas jego stosowania i do 3 miesięcy po odstawieniu zadbać o skuteczną antykoncepcję, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie powiek, przekrwienie spojówek, kłucie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku; miejscowe pogorszenie stanu zapalnego.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl