Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMANTIX

Nazwa handlowa leku: AMANTIX

Nazwa polska leku: AMANTADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Amantadinum / Amantadini sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Amantadine sulphate

Postaci leku: Amantix - tabletki powlekane 100 mg, roztwór do wlewów 200 mg/500 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciw chorobie Parkinsona.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w chorobie i zespole Parkinsona z nastepującymi objawami: drżenie, sztywność, spowolnienie i zubożenie ruchów lub bezruch.

Działanie: w chorobie Parkinsona zwiększając wydzielanie dopaminy w mózgu, może łagodzić objawy choroby, zwiększać aktywność organizmu oraz zmniejszać sztywność; wpływ na drżenie jest różny u różnych pacjentów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy padaczce, schorzeniach nerek, jaskrze z wąskim kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego. Lek należy bardzo ostrożnie stosować w psychozach oraz u osób starszych z miażdżycą naczyń mózgowych.

Współdziałanie: łączenie amantadyny z innymi lekami przeciwparkinsonowymi wymaga zwykle zmiejszenia ich dawki i/lub amantadyny. Jednoczesne podawanie z lekami moczopędnymi może doprowadzić do wzrostu stężenia amantadyny we krwi. Podawanie łącznie z preparatami stymulującymi ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa jej toksyczność. Alkohol osłabia jej działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle początkowo 100 mg (1 tabletka) dziennie, po 3 dniach 100 mg 2 razy dziennie, niekiedy dawkę można zwiększyć do 500-600 mg na dobę. Ostatnią dawkę leku należy przyjmować po południu nie później niż o godzinie 16. Dożylnie wykonuje się zwykle 1-2 wlewy po 500 ml, dawkę w razie potrzeby można zwiększyć do 3 wlewów na dobę. Wlew prowadzi się przez 3 godziny. U osób z niewydolnścią nerek stosuje się osobny schemat dawkowania. Uwaga: leczenia nie należy gwałtownie przerywać.

Możliwe skutki uboczne: łagodne, nasilenie ich zależy od wielkości dawki. Niekiedy występują - ze strony przewodu pokarmowego - suchość w jamie ustnej, brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie; zaburzenia krążenia - spadki ciśnienia tętniczego krwi podczas zmiany pozycji na pionową, wyjątkowo niewydolność serca; zaburzenia neuropsychiczne - pobudzenie, splątanie, trudności w koncentracji uwagi, zawroty i bóle głowy, depresja, bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, zaburzenia równowagi, halucynacje, psychozy; skórne odczyny alergiczne - wysypki oraz objawy różne, takie jak marmurkowatość skóry.

Inne leki z tej grupy: Amantix, Viregyt K.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl