Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GENTAMYCIN

Nazwa handlowa leku: GENTAMYCIN

Nazwa polska leku: GENTAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Gentamicinum / Gentamicini sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: GENTAMICIN SULPHATE

Postaci leku: Gentamycin - roztwór do wstrzykiwań domięśniowych i wlewów dożylnych 10 mg/ml, 40 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk aminoglikozydowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: przeważnie w leczeniu szpitalnym ciężkich, uogólnionych lub opornych na inne antybiotyki zakażeń, w uogólnionym zakażeniu krwi, w ciężkich chorobach układu oddechowego (np. ropień płuca), w zakażeniach chirurgicznych jamy brzusznej, w zapaleniu wsierdzia, otrzewnej, opon mózgowo-rdzeniowych, zakażeniach kości, skóry i tkanek miękkich, np. u pacjentów z oparzeniami, odleżynami i przeszczepami skórnymi; często w skojarzeniu z innymi antybiotykami. Gentamycyna jest podstawowym lekiem w ciężkich zakażeniach układu moczowego, zwłaszcza w uogólnionym zakażeniu krwi wywodzącym się z zakażenia tego układu. Lek bywa nadużywany w leczeniu ambulatoryjnym, szczególnie niezbyt ciężkich zakażeń dróg moczowych.

Działanie: antybiotyk aminoglikozydowy, wykazuje silne działanie bakteriobójcze na liczne szczepy bakterii, szczególnie na bakterie Gram-ujemne oraz na niektóre szczepy wykazujące oporność na inne antybiotyki. Nie działa na bakterie beztlenowe. Osiąga wysokie stężenie w moczu; wykazuje korzystne współdziałanie z niektórymi innymi antybiotykami, np. z penicyliną.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne antybiotyki aminoglikozydowe (Neomycinum, Netromycin, Tobrex), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek, chorobie Parkinsona lub miastenii. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to uszkodzenie ucha wewnętrznego (przedsionka lub błędnika). U niemowląt można stosować gentamycynę tylko w stanach zagrożenia życia.

Współdziałanie: wspomaga działanie antybiotyków beta-laktamowych (np. Ampicillin, Carbencillin, Amoxycilline, Penicillinum, Cefaleksyna, Zinnat), lecz nie można ich oraz erytromycyny mieszać w jednej strzykawce; gentamycyna wykazuje niekorzystne współdziałanie z lekami zwiBez receptyzającymi mięśnie, stosowanymi w przygotowaniu do operacji; wiele leków, takich jak inne antybiotyki aminoglikozydowe (np. Neomycinum, Netromycin, Tobrex), Colistin, Furosemidum nasila szkodliwy wpływ gentamycyny na słuch i nerki.

Dawkowanie: domięśniowe lub dożylne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 2-4 mg na kilogram masy ciała na dobę w 2-3 dawkach; w zakażeniach dróg moczowych 120-160 mg na dobę. Niekiedy podaje się dawkę dobową w jednym wstrzyknięciu raz na 24 godziny. Uwaga: pacjenci powinni być dobrze nawodnieni. Z powodu siły działania oraz możliwości wystąpienia skutków ubocznych właściwe dawkowanie może być ustalone jedynie przez lekarza.

Możliwe skutki uboczne: gentamycyna stosowana przewlekle w dużych dawkach może spowodować uszkodzenie nerwu słuchowego i wywołać uszkodzenie słuchu oraz uszkodzenie nerek. Niekiedy mogą wystąpić zawroty głowy, wysypki skórne, uszkodzenie wątroby, zmiany w morfologii krwi. Przy objawach niewydolności nerek lub upośledzenia słuchu (szum w uszach, zawroty głowy) należy w porozumieniu z lekarzem zaprzestać stosowania leku. Podczas leczenia należy kontrolować stężenie kreatyniny we krwi oraz wykonywać badania słuchu (audiogram).

Inne leki z tej grupy: Garamycin, Gentamicin.

Uwagi: Lek niezarejestrowany - nie figuruje w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok 2007.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl