Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EUCLAMIN

Nazwa handlowa leku: EUCLAMIN

Nazwa polska leku: GLIBENKLAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Glibenclamidum

Nazwa anglojęzyczna leku: GLIBENCLAMIDE

Postaci leku: Euclamin - tabletki 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwcukrzycowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w cukrzycy typu dorosłych, występującej po 40. roku życia, bez skłonności do znacznych nasileń i powikłań, takich jak śpiączka lub kwasica. Glibenklamid stosowany jest wtedy, gdy nie udaje się uregulować choroby jedynie przy pomocy diety lub preparatów takich jak Diabetol (w stosunku do których wykazuje działanie silniejsze i bardziej długotrwałe). Glibenklamid nie jest lekiem, od którego rozpoczyna się leczenie świeżo rozpoznanej cukrzycy.

Działanie: uczula na glukozę komórki trzustki wydzielające insulinę (hormon obniżający poziom cukru we krwi, którego niedobór sprzyja powstawaniu cukrzycy), prowadząc do wzmożonego wydzielania przez nie insuliny i zmniejszenia lub ustąpienia objawów choroby.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub sulfonylomocznik (np. Diabetol), podczas ciąży; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to cukrzyca typu młodzieńczego oraz wszystkie sytuacje, w których leczenie osób chorych na cukrzycę powinno być prowadzone przy pomocy insuliny, takie jak śpiączka cukrzycowa, kwasica, ketonuria, ostre choroby zakaźne, rozległe urazy lub zabiegi chirurgiczne (w sytuacjach tych znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na insulinę).

Współdziałanie: nasila działanie leków nasennych i uspokajających, podawana łącznie z neuroleptykami (np. Fenactil, Mirenil, Thioridazin) zwiększa możliwość upośledzenia czynności wątroby. Glibenklamid podawany łącznie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres)), insuliną, fenylbutazonem (Butapirazol, Rheumanol), fenforminą (Phenformin), salicylanami (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), sulfonamidami (np. Bactrim, Biseptol, Septrin), lekami blokującymi beta-receptory (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral) - może doprowadzić do znacznego spadku poziomu cukru we krwi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli początkowo 2,5-5 mg (1/2-1 tabletka) dziennie, podawane podczas lub bezpośrednio po śniadaniu. Dalsza modyfikacja dawek przebiega pod kontrolą lekarza (w zależności od poziomu cukru we krwi i w moczu). W przypadku pozytywnego efektu leczniczego (wyrównania cukrzycy) kontynuuje się to dawkowanie. Przy niedostatecznym efekcie, zwiększa się dawki o 1/2-1 tabletkę w odstępach tygodniowych, nie przekraczając dawki 3 tabletek dziennie.

Możliwe skutki uboczne: nadmierne obniżenie poziomu cukru w surowicy krwi. Sprzyjają temu choroby wątroby i nerek, niedożywienie, podeszły wiek, alkoholizm oraz zaburzenia hormonalne pod postacią zaburzeń czynności przysadki mózgowej i nadnerczy. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, głównie osłabienie łaknienia, nudności, uczucie pełności w żołądku; także skórne odczyny alergiczne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl