Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VIREGYT K

Nazwa handlowa leku: VIREGYT K

Nazwa polska leku: AMANTADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Amantadinum / Amantadini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Amantadine hydrochloride

Postaci leku: Viregyt K - kapsułki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy oraz przeciw chorobie Parkinsona.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: profilaktycznie w czasie epidemii grypy wywołanej wirusem typu A, łagodzi też objawy we wczesnej fazie zakażenia tym wirusem, zalecany bywa w półpaścu. Może być stosowany również u osób, które niedawno otrzymały szczepionkę przeciwgrypową. W parkinsonizmie różnego pochodzenia jest zazwyczaj stosowany w skojarzeniu z innymi lekami.

Działanie: w zakażeniach wirusowych hamuje wnikanie wirusów do komórek zakażonego organizmu (nie działa wirusobójczo ale hamuje namnażanie wirusów we wczesnej fazie zakażenia). W chorobie Parkinsona, zwiększając wydzielanie dopaminy w mózgu może łagodzić objawy choroby, zwiększać aktywność organizmu oraz zmniejszać sztywność; wpływ na drżenie jest różny u różnych pacjentów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do ukończenia 1. roku życia; przy padaczce, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, przy schorzeniach nerek, wątroby. Lek należy bardzo ostrożnie stosować w psychozach oraz u osób starszych z miażdżycą naczyń mózgowych.

Współdziałanie: wzmaga działanie leków przeciwcholinergicznych (np. Akineton, Parkopan, preparaty atropiny - Atropinum, Bellergot, Reasec, Tolargin); działanie leku jest osłabiane przez alkohol.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w grypie typu A - 2 razy 100 mg profilaktycznie przez 7-10 dni, leczniczo przez 5-7 dni; w czasie epidemii grypy można stosować przez 2-3 tygodnie po zaszczepieniu przeciwko wirusowi grypy typu A, gdy szczepionka jest niedostępna, można stosować do 6 tygodni u osób szczególnie narażonych na kontakt z wirusem. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej po skontaktowaniu się z osobą zarażoną. W półpaścu 2 razy 100 mg przez 14 dni, ewentualnie przez dalsze 2 tygodnie, jeżeli utrzymują się bóle. W chorobie Parkinsona: początkowo 100 mg dziennie, po tygodniu 100 mg 2 razy dziennie, niekiedy dawkę można zwiększyć do 300 mg na dobę. Uwaga: leczenia nie należy gwałtownie przerywać, szczególnie w chorobie Parkinsona.

Możliwe skutki uboczne: łagodne, nasilenie ich zależy od wielkości dawki. Niekiedy występują - ze strony przewodu pokarmowego - suchość w jamie ustnej, brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie; zaburzenia krążenia - spadki ciśnienia tętniczego krwi występujące podczas zmiany pozycji na pionową, wyjątkowo niewydolność serca; zaburzenia neuropsychiczne - pobudzenie, splątanie, trudności w koncentracji uwagi, zawroty i bóle głowy, depresja, bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, zaburzenia równowagi, halucynacje, psychozy; skórne odczyny alergiczne - wysypki oraz objawy różne, takie jak: marmurkowatość skóry, poty, bóle mięśni, moczenie nocne, spadek liczby krwinek białych we krwi.

Inne leki z tej grupy: Amantix, Viregyt K.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl