Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ZOLADEX

Nazwa handlowa leku: ZOLADEX

Nazwa polska leku: GOSERELINA

Nazwa międzynarodowa leku: Goserelinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Goserelin

Postaci leku: Zoladex - implant podskórny 3,6 mg leku w ampułkostrzykawce; Zoladex LA - implant podskórny 10,8 mg leku w strzykawce.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający stężenie hormonów płciowych.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: AstraZeneca UK Ltd.

Zalecany: w leczeniu endometriozy, włókniaków macicy przed planowaną operacją, w leczeniu nowotworów hormonozależnych: raka sutka, raka błony śluzowej macicy, raka gruczołu krokowego; w technikach wspomaganego rozrodu.

Działanie: goserelina hamuje syntezę i uwalnianie hormonów płciowych przez przysadkę mózgową, w związku z tym zmniejsza się stężenie estradiolu i w organizmie kobiety dochodzi do powstawania zmian typowych dla menopauzy. U mężczyzn dochodzi do zmniejszenia stężenia testosteronu. Działanie leku utrzymuje się jedynie przez pewien czas.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży; preparat 10,8 mg przeznaczony jest do stosowania jedynie u mężczyzn. Ostrożnie u mężczyzn z ryzykiem niedrożności moczowodów i z zaburzeniami metabolizmu kostnego. Ostrożnie przy stosowaniu w technikach wspomaganego rozrodu u kobiet ze zdiagnozowanym zespołem jajników policystycznych.

Dawkowanie: podskórne, wg zaleceń lekarza, w przednią ścianę brzucha - w leczeniu endometriozy 3,6 mg leku co 28 dni do 6 miesięcy; po tym czasie należy lek odstawić i zweryfikować skuteczność leczenia (np. przy pomocy diagnostycznej laparoskopii); w przygotowaniu do operacji mięśniaków macicy: 3,6 mg leku co 28 dni przez 1-3 miesiące; w leczeniu raka gruczołu krokowego: 10,8 mg leku co 12 tygodni.

Możliwe skutki uboczne: reakcja nadwrażliwości, wysypka, osutka, bóle stawów, zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi, zaburzenia w obrazie krwi; nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze; bardzo rzadko: krwawienie do przysadki mózgowej. Ponieważ lek powoduje zmiany podobne do menopauzalnych, szczególnie u kobiet mogą wystąpić objawy niedoboru estrogenów: uderzenia gorąca, kołatania serca, niepokój, drażliwość, zaburzenia snu, suchość w pochwie, obniżenie masy kostnej; u mężczyzn: ginekomastia (przerost piersi), osłabienie popędu płciowego, impotencja.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl