Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMBRO

Nazwa handlowa leku: AMBRO

Nazwa polska leku: AMBROKSOL

Nazwa międzynarodowa leku: Ambroxolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ambroxol hydrochloride

Postaci leku: Ambro - tabletki musujące 30 mg.

Wizytówka leku: Lek wykrztuśny i rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, także w zapaleniu krtani i zatok obocznych nosa, w których istotne dla wyleczenia jest pozbycie się gęstej, zalegającej wydzieliny.

Działanie: powoduje rozrzedzenie wydzieliny powstałej w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach - w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych. Ułatwia wykrztuszanie i przez to jest jednym z najważniejszych leków wspomagających w stanach zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz zapalenia oskrzeli.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, pacjentom z osłabionym odruchem kaszlowym, przy owrzodzeniach żołądka, dwunastnicy i jelit, niewydolności nerek, podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży i w okresie karmienia piersią.

Współdziałanie: w połączeniu z teofiliną (Euphyllin, Proasthmin, Theophyllinum) wzajemnie wzmacniają swoje oddziaływanie; nie zaleca się podawania ambroksolu z lekami przeciwkaszlowymi. Stosowany razem z antybiotykami lepiej przenika do oskrzeli.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 lat 3 dawki po 30 mg dziennie przez 2-3 dni, potem 60 mg dziennie (2 dawki po 30 mg), po posiłkach, tabletki rozpuścić w szklance wody; leku nie należy przyjmować na noc; dawka dla dzieci w wieku 6-12 lat zwykle wynosi 30-45 mg na dobę (2-3 razy dziennie 15 mg czyli pół tabletki).

Możliwe skutki uboczne: rzadko reakcje alergiczne, np. obrzęk twarzy, wysypka, upośledzenie oddychania, nudności, wymioty.

Inne leki z tej grupy: Aflegan, Ambro, Ambrogem, Ambrogem Forte, Ambrohexal, Ambrohexal S, Ambroksol, Ambrosan, Ambrosol, Ambroxol, Deflegmin, Flavamed, Mucoangin, Mucosolvan, Mukobron, Solvolan, Tussal expectorans.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl