Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMBROHEXAL

Nazwa handlowa leku: AMBROHEXAL

Nazwa polska leku: AMBROKSOL

Nazwa międzynarodowa leku: Ambroxolum / Ambroxoli hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ambroxol

Postaci leku: Ambrohexal - syrop 15 mg/5 ml, tabletki 30 mg; Ambrohexal - roztwór do wstrzykiwań 7,5 mg/ml (Rp); Ambrohexal S - płyn doustny 15 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Lek wykrztuśny i rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, także w zapaleniu krtani i zatok obocznych nosa, w których istotne dla wyleczenia jest pozbycie się gęstej, zalegającej wydzieliny.

Działanie: powoduje rozrzedzenie wydzieliny powstałej w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach - w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych. Ułatwia wykrztuszanie i przez to jest jednym z najważniejszych leków wspomagających w stanach zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz zapalenia oskrzeli.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, pacjentom z osłabionym odruchem kaszlowym, przy owrzodzeniach żołądka, dwunastnicy i jelit, niewydolności nerek, podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży i w okresie karmienia piersią.

Współdziałanie: w połączeniu z teofiliną (Euphyllin, Proasthmin, Theophyllinum) wzajemnie wzmacniają swoje oddziaływanie; nie zaleca się podawania ambroksolu z lekami przeciwkaszlowymi. Stosowany razem z antybiotykami lepiej przenika do oskrzeli.

Dawkowanie: Ambrohexal tabletki - doustnie, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 lat 90 mg dziennie (3 dawki po 30 mg) przez 2-3 dni, potem 60 mg dziennie (2 dawki po 30 mg), po posiłkach; leku nie należy przyjmować na noc; dawka dla dzieci w wieku 6-12 lat zwykle wynosi 30-45 mg na dobę (2-3 razy dziennie 15 mg ). Ambrohexal - roztwór do wstrzykiwań podaje się dożylnie, domięśniowo lub podskórnie: dorośli 2-3 razy dziennie po 15-30 mg. Dobowa dawka dla dzieci wynosi 1,2-1,6 mg na każdy kilogram masy ciała. Ambrohexal S - doustnie wg zaleceń lekarza; dorośli i dzieci powyżej 12 lat 3 razy w ciągu doby po 40 kropli płynu przez 2-3 dni, następnie po 20 kropli 3 razy na dobę lub po 40 kropli 2 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat zwykle 20 kropli (1 ml) 2-3 razy w ciągu doby. Dzieci wieku 2-5 lat zwykle 10 kropli (0,5 ml) 3 razy w ciągu doby. Dzieci młodsze zwykle 10 kropli (0,5 ml) 2 razy w ciągu doby. Płyn należy przyjmować po posiłkach, nie należy stosować leku na noc. Podczas leczenia należy dużo pić.

Możliwe skutki uboczne: rzadko reakcje alergiczne, np. obrzęk twarzy, wysypka, upośledzenie oddychania, nudności, wymioty.

Inne leki z tej grupy: Aflegan, Ambro, Ambrogem, Ambrogem Forte, Ambrohexal, Ambrohexal S, Ambroksol, Ambrosan, Ambrosol, Ambroxol, Deflegmin, Flavamed, Mucoangin, Mucosolvan, Mukobron, Solvolan, Tussal expectorans.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl