Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

HYDROCORTISONUM (Krem)

Nazwa handlowa leku: HYDROCORTISONUM (Krem)

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisonum / Hydrocortisoni acetas

Nazwa anglojęzyczna leku: HYDROCORTISONE ACETATE

Postaci leku: Hydrocortisonum - krem 10 mg/g; Hydrocortisonum 0,5% - krem 5 mg/g (Rp); Hydrocortisonum 1% - krem 10 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: miejscowo w ostrych stanach zapalnych pochodzenia uczuleniowego (atopowe zapalenie skóry), liszaj rumieniowaty, liszaj płaski, liszaj wielopostaciowy, łuszczyca owłosionej skóry głowy.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy trądziku i trądziku różowatym, w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczegónie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u dzieci oraz przy smarowaniu powiek u chorych na jaskrę.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle na chorą skórę nanosi się 2-3 razy dziennie cienką warstwę kremu, następnie można stosować 1-2 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne: bakteryjne zakażenia skóry, trądzik różowaty oraz odbarwienia skóry.

Inne leki z tej grupy: Hc 45, Hydrocortisonum, Hydrocortisonum 1%, Hydrocortisonum aceticum, Iwostin HC.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl