Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PROCORTIN

Nazwa handlowa leku: PROCORTIN

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisoni butyras / Hydrocortisonum

Nazwa anglojęzyczna leku: HYDROCORTISONE BUTYRATE

Postaci leku: Procortin - krem 1 mg/g; Procortin Lipocream - krem 1 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: miejscowo w ostrych stanach zapalnych pochodzenia uczuleniowego; w przewlekłym alergicznym zapaleniu skóry, w łojotokowym zapaleniu skóry, w trądziku różowatym, w łysieniu łojotokowym, w łuszczycy, w świerzbiączce, liszaju, w wyprzeniach, w odczynach na światło słoneczne, w świądzie moszny, warg sromowych lub odbytu oraz w innych chorobach przebiegających ze swędzeniem skóry, w zapaleniu skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych wywołanym stosowaniem innych leków steroidowych o większej mocy (np. Lorinden, Flucinar).

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-2 razy dziennie nanosi się niewielką ilość kremu na miejsca zmienione chorobowo, przez 2-4 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: lek jest mniej toksyczny od fluorowanych pochodnych steroidowych (np. Flucinar lub Lorinden). Nie wpływa ujemnie na skórę.

Inne leki z tej grupy: Laticort 0,1%, Locoid, Locoid Crelo, Locoid Lipocream.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl