Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LATICORT-CH

Nazwa handlowa leku: LATICORT-CH

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON + CHLORCHINALDOL

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisoni butyras + Chlorquinaldolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Chlorquinaldol + Hydrocortisone butyrate

Postaci leku: Laticort-CH - maść (30 mg/g chlorchinaldolu i 1 mg/g hydrokortyzonu), krem (30 mg/g chlorchinaldolu i 1 mg/g hydrokortyzonu).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapaleniach skóry, zwłaszcza uczuleniowych powikłanych zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym, w różnych postaciach wyprysku, w świerzbiączce, pokrzywce, liszaju, w kontaktowym zapaleniu skóry, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe glikokortykosteroidu - hydrokortyzonu. Chlorchinaldol, zawarty w preparacie, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w wirusowych (opryszczka), gruźliczych, kiłowych zakażeniach skóry, owrzodzeniach podudzi, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i małych dzieci.

Współdziałanie: nie należy stosować z innymi preparatami działającymi miejscowo w podobny sposób.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj w ostrych, sączących zmianach skórnych - skórę smaruje się 2-3 razy dziennie cienką warstwą kremu. Po uzyskaniu poprawy krem stosuje się 1-2 razy dziennie. W zmianach suchych, ulegających rogowaceniu stosuje się 2-4 razy dziennie cienką warstwę maści. Zmiany przewlekłe, zliszajowaciałe okłada się maścią co 24-48 godzin pod zamkniętymi opatrunkami.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy przemijające stany zapalne i podrażnienie skóry, świąd, pieczenie.

Inne leki z tej grupy: Chlorchinaldin H, Laticort-CH.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl