Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEFLEGMIN

Nazwa handlowa leku: DEFLEGMIN

Nazwa polska leku: AMBROKSOL

Nazwa międzynarodowa leku: Ambroxolum / Ambroxoli hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ambroxol hydrochloride

Postaci leku: Deflegmin - tabletki 30 mg, syrop 15 i 30 mg/5 ml; Deflegmin - krople doustne 7,5 mg/ml, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 75 mg (Rp).

Wizytówka leku: Lek wykrztuśny i rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, także w zapaleniu krtani i zatok obocznych nosa, w których istotne dla wyleczenia jest pozbycie się gęstej, zalegającej wydzieliny.

Działanie: powoduje rozrzedzenie wydzieliny powstałej w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach - w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych. Ułatwia wykrztuszanie i przez to jest jednym z najważniejszych leków wspomagających w stanach zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz zapalenia oskrzeli.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, pacjentom z osłabionym odruchem kaszlowym, przy owrzodzeniach żołądka, dwunastnicy i jelit, niewydolności nerek, podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży i w okresie karmienia piersią.

Współdziałanie: w połączeniu z teofiliną (Euphyllin, Proasthmin, Theophyllinum) wzajemnie wzmacniają swoje oddziaływanie; nie zaleca się podawania ambroksolu z lekami przeciwkaszlowymi. Stosowany razem z antybiotykami lepiej przenika do oskrzeli.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy dziennie 1 tabletka 30 mg, lub 10 ml syropu 15 mg/ml, lub 5 ml syropu 30 mg/ml, lub 4 ml kropli, przy dłuższej kuracji 2 razy dziennie 1 tabletka lub10 ml syropu 15 mg/ml, lub 5 ml syropu 30 mg/ml, albo 3 razy dziennie 2 ml kropli. Tabletki należy łykać po posiłku, popijając niewielką ilością płynu. Dobowa dawka dla dzieci wynosi 1,2-1,6 mg na każdy kilogram masy ciała. Dzieci poniżej 2. roku życia 2 razy dziennie po 7,5 mg (1 ml kropli) lub po 2,5 ml syropu 15 mg/ml, dzieci między 2. a 5. rokiem życia 3 razy dziennie po 7,5 mg (1 ml kropli) lub po 2,5 ml syropu 15 mg/ml, dzieci powyżej 5. roku życia 2-3 razy dziennie po 15 mg (2 ml kropli) lub po 5 ml syropu 15 mg/ml. Krople należy przyjmować w trakcie posiłku, rozcieńczone płynem np. herbatą, wodą lub mlekiem. Syropu nie należy przyjmować wieczorem, przed spaniem. Kapsułki o przedłużonym działaniu retard - dorośli rano lub wieczorem 1 kapsułkę dziennie. Kapsułki należy łykać w całości, po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.

Możliwe skutki uboczne: rzadko reakcje alergiczne, np. obrzęk twarzy, wysypka, upośledzenie oddychania, nudności, wymioty.

Inne leki z tej grupy: Aflegan, Ambro, Ambrogem, Ambrogem Forte, Ambrohexal, Ambrohexal S, Ambroksol, Ambrosan, Ambrosol, Ambroxol, Deflegmin, Flavamed, Mucoangin, Mucosolvan, Mukobron, Solvolan, Tussal expectorans.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl