Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OXYCORT

Nazwa handlowa leku: OXYCORT

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON + OKSYTETRACYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisonum + Oxytetracyclinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Hydrocortisone acetate + Oxytetracycline hydrochloride

Postaci leku: Oxycort - maść (10 mg/g hydrokortyzonu i 30 mg/g oksytetracykliny), aerozol do stosowania na skórę (5 mg/g hydrokortyzonu i 1,67 mg/g oksytetracykliny).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłych ropnych chorobach skóry, w liszajcu pospolitym, w liszajcu pęcherzowym, w wyprzeniach bakteryjnych, w bakteryjnym zapaleniu mieszków włosowych, czyrakach, czyraczności, mnogich ropniach skóry, ropnych zakażeniach alergicznych zmian skórnych, liszaju pokrzywkowym, w skórnych odczynach alergicznych, w zawodowych i kontaktowych chorobach skóry, oparzeniach, odmrożeniach, ukąszeniach owadów, w rumieniu wielopostaciowym, w zmianach skórnych po naświetlaniach promieniami rentgenowskimi, w owrzodzeniach podudzi. Uwaga: nie należy stosować w ostrych ropnych chorobach skóry.

Działanie: jest lekiem złożonym i jego działanie zależy od sumy działania składników: hydrokortyzon - ma działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe oraz przeciwuczuleniowe; oksytetracyklina (zob. Oxyterracyna 3%) - jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży i karmienia piersią; w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych i w ostrych ropnych (bakteryjnych) zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle maść rozprowadza się cienką warstwą 2-3 razy dziennie na chorobowo zmienione miejsca lub stosuje się opatrunki zamknięte w przypadku zmian trudnych do wyleczenia, aerozolem spryskuje się skórę kilka razy dziennie z odległości 15-20 cm w ciągu 1-3 sekund, trzymając flakon pionowo.

Możliwe skutki uboczne: rzadko występuje przemijające podrażnienie skóry, przy długim stosowaniu mogą wystąpić wtórne zakażenia grzybami lub bakteriami opornymi na oksytetracyklinę. Przy przewlekłym stosowaniu na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić działania uboczne hydrokortyzonu podobne do skutków doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl