Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OXYCORT A

Nazwa handlowa leku: OXYCORT A

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON + OKSYTETRACYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisoni acetas + Oxytetracyclini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Hydrocortisone acetate + Oxytetracycline hydrochloride

Postaci leku: Oxycort A -maść do oczu (10 mg/g hydrokortyzonu i 10 mg/g oksytetracykliny).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: Oxycort A stosowany jest w alergicznych i bakteryjnych w chorobach oczu, takich jak: ostre i przewlekłe zapalenia brzegów powiek i spojówek, uczuleniowe zmiany powiek i spojówek, zapalenia twardówki i rogówki. W laryngologii stosowany jest w zapaleniach ucha zewnętrznego.

Działanie: jest lekiem złożonym i jego działanie zależy od sumy działania składników: hydrokortyzon - ma działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe oraz przeciwuczuleniowe; oksytetracyklina (zob. Oxyterracyna 3%) - jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży i karmienia piersią; przy ostrych zakażeniach bakteryjnych (Oxycort stosowany jest w zakażeniach przewlekłych), w wirusowych zapaleniach rogówki, w gruźliczych lub grzybiczych zakażeniach oczu oraz w jaskrze pierwotnej.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle Oxycort A wprowadza się do worka spojówkowego lub na brzeg powieki 1-3 razy dziennie wprost z tuby, do ucha stosuje się 2-3 razy dziennie opatrunki z rozprowadzoną cienką warstwą maści.

Możliwe skutki uboczne: lek jest zazwyczaj dobrze tolerowany, wyjątkowo powoduje pieczenie i swędzenie oczu, może też niekorzystnie wpłynąć na podwyższenie ciśnienia płynu w gałce ocznej. Przy stosowaniu przez długi okres może spowodować wtórne zakażenia grzybami lub bakteriami opornymi na oksytetracyklinę. Przy stosowaniu powyżej 10 dni konieczna jest kontrola ciśnienia płynu w gałce ocznej i stanu soczewki.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl