Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ATECORTIN

Nazwa handlowa leku: ATECORTIN

Nazwa polska leku: HYDROKORTYZON + OKSYTETRACYKLINA + POLIMYKSYNA B

Nazwa międzynarodowa leku: Hydrocortisoni acetas + Oxytetracyclini hydrochloridum + Polymyxini B sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Hydrocortisone acetate + Oxytetracycline hydrochloride + Polymyxin B sulphate

Postaci leku: Atecortin - krople do oczu i uszu, zawiesina (15 mg/ml hydrokortyzonu, 5 mg/ml oksytetracykliny, 10000 j.m./ml polimyksyny B).

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, do stosowania miejscowego w okulistyce i laryngologii.

Dostępność: Rp

Zalecany: w okulistyce: w bakteryjnym zapaleniu spojówek, w bakteryjnym zapaleniu brzegów powiek, w zapaleniu woreczka łzowego, w zapaleniu rogówki, w owrzodzeniach rogówki, w zapaleniu twardówki, tęczówki, ciałka rzęskowego oraz naczyniówki oka. Stosowany jest również w stanach po urazach mechanicznych oka i operacjach gałki ocznej po upływie 8-10 dni po zranieniu lub zabiegu (ponieważ może mieć negatywny wpływ na wczesną fazę gojenia się rany). W laryngologii stosowany jest w bakteryjnych zakażeniach ucha środkowego lub zewnętrznego, czyrakach przewodu słuchowego zewnętrznego, zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwuczuleniowe dzięki zawartości silnego, hormonalnego składnika - hydrokortyzonu oraz przeciwbakteryjne - dzięki dwóm antybiotykom - oksytetracyklinie i polimyksynie B.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania leku są zakażenia wirusowe: opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, wirusowe zapalenie rogówki lub siatkówki oraz zakażenia grzybicze. Nie należy stosować leku przy gruźlicy oczu, jaskrze, podczas ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci, jeśli można zastosować inne leczenie. Po zabiegach chirurgicznych oraz po zranieniach lek można zastosować dopiero po całkowitym zabliźnieniu się rany, tj. po 8-10 dniach. Nie należy stosować leku zapobiegawczo.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza, zwykle w chorobach oczu - lek wkrapla się do worka spojówkowego 2-3 razy dziennie po 1-2 krople; w chorobach uszu - lek wkrapla się do przewodu słuchowego zewnętrznego 3 razy dziennie po 2-4 krople. Leczenie trwa około 7 dni, nie powinno się stosować leku dłużej niż 14 dni.

Możliwe skutki uboczne: przy długotrwałym leczeniu, szczególnie dużymi dawkami, może wystąpić wtórne zakażenie grzybami; niekiedy lek powoduje podrażnienie oka: swędzenie, pieczenie oraz podwyższenie ciśnienia płynu w gałce ocznej, objawiające się głównie bólem oka.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl