Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KAPROGEST

Nazwa handlowa leku: KAPROGEST

Nazwa polska leku: HYDROKSYPROGESTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Hydroxyprogesteroni caproas

Nazwa anglojęzyczna leku: HYDROXYPROGESTERONE CAPROATE

Postaci leku: Kaprogest - roztwór do wstrzykiwań 125 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w pierwotnym lub wtórnym braku miesiączki, w niektórych postaciach zaburzeń miesiączkowania, w bolesnym miesiączkowaniu i w napięciu przedmiesiączkowym, w poronieniu zagrażającym i nawykowym, w zmianach rozrostowych błony śluzowej macicy, w niektórych postaciach krwawień z macicy, w niepłodności spowodowanej niedoborem progestagenów, związanej z niewydolnością ciałka żółtego, które powstaje po owulacji i wydziela hormon - progesteron, umożliwiający zagnieżdżenie się jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży.

Działanie: jest preparatem hormonalnym o działaniu progesteronu - hormonu wydzielanego przez tzw. ciałko żółte jajnika, które powstaje po dokonanej owulacji (jajeczkowaniu); niekiedy ciałko żółte wydziela zbyt mało hormonów lub nie powstaje wcale, jeśli nie odbyła się owulacja; niekiedy równowaga, która istnieje pomiędzy progesteronem a przeciwstawnymi hormonami - estrogenami, jest zakłócona na korzyść estrogenów - powstaje wtedy sytuacja zbliżona do niedostatecznego wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, które umożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja, umożliwia utrzymanie ciąży, pobudza rozrost gruczołu sutkowego. Zahamowanie wydzielania progesteronu przez zanikające w odpowiednim czasie cyklu ciałko żółte (lub przerwa w podawaniu hormonu) prowadzi do wystąpienia krwawienia miesięcznego. Lek jest preparatem działającym powoli, o działaniu przedłużonym do 14 dni.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek lub wątroby. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwór sutka, nowotwór narządów rodnych lub skłonność rodzinna, choroby zakrzepowo-zatorowe, krwawienia maciczne o nieustalonej przyczynie. Uwaga: należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w ciąży, w zaburzeniach wzroku, u chorych na cukrzycę, padaczkę, nadciśnienie, po zawale serca lub udarze mózgu; leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia objawów zatorowo-zakrzepowych.

Współdziałanie: fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), fenylbutazon (Butapirazol, Rheumanol) oraz ryfampicyna (Rifampicyna) mogą zmieniać działanie preparatu. Dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych i insuliny mogą wymagać zwiększenia.

Dawkowanie: domięśniowo, wg zaleceń lekarza; zwykle przeciwporonnie 125-500 mg raz tygodniowo; w leczeniu zaburzeń miesiączkowania 250 mg w 15 dniu cyklu jednorazowo, lub dwukrotnie w 15 i 23-25 dniu cyklu.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy wymioty, bóle i zawroty głowy, obserwowano także zaburzenia czynności wątroby lub nerek, obrzęki, wzrost masy ciała, niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego, zakrzepy naczyniowe, zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie, trądzik, łojotok, stany depresyjne. Niekiedy u dzieci matek, które otrzymywały duże dawki hormonu w ciąży mogą wystąpić zaburzenia rozwoju narządów płciowych.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl