Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ATARAX

Nazwa handlowa leku: ATARAX

Nazwa polska leku: HYDROKSYZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Hydroxyzinum / Hydroxyzini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: HYDROXYZINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Atarax - tabletki powlekane 10 i 25 mg, syrop 2 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań domięśniowych 50 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek uspokajający i przeciwlękowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach pobudzenia psychicznego i ruchowego, w stanach nerwicowych i lękowych u osób starszych, bywa stosowany dla opanowania niepokoju u dzieci; jako lek pomocniczy stosowany jest w pokrzywce i chorobach skóry, szczególnie uczuleniowych, przebiegających ze świądem.

Działanie: uspokajające i przeciwlękowe, zmniejsza stan napięcia emocjonalnego, zmniejsza napięcie mięśni, ma dodatkowo działanie przeciwuczuleniowe oraz przeciwskurczowe, przeciwwymiotne, przeciwbólowe i przeciwświądowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności wątroby i nerek, przy przeroście gruczołu krokowego, w jaskrze.

Współdziałanie: nasila działania uboczne lub wzajemnie potęguje działanie depresyjne na układ nerwowy innych leków uspokajających, nasennych, niektórych przeciwbólowych, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan), leków przeciwuczuleniowych, alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle 30-100 mg na dobę w kilku dawkach, niekiedy dawki można zwiększyć - ściśle pod kontrolą lekarską. Właściwe dawki leku dla dzieci powinny być ustalone przez lekarza pediatrę w zależności od potrzeb i reakcji dziecka na preparat, zazwyczaj u dzieci od 3 do 14 lat stosuje się 1 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Uwaga: podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować układ krzepnięcia z powodu możliwości upośledzenia krzepliwości krwi.

Możliwe skutki uboczne: senność, osłabienie, bóle i zawroty głowy, suchość błon śluzowych, niezborność ruchów, drżenie rąk, przyspieszenie czynności serca.

Inne leki z tej grupy: Atarax, Hydroxyzinum.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl