Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CHOLESTIL

Nazwa handlowa leku: CHOLESTIL

Nazwa polska leku: HYMEKROMON

Nazwa międzynarodowa leku: Hymecromonum

Nazwa anglojęzyczna leku: HYMECROMON

Postaci leku: Cholestil - tabletki 200 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany w chorobach dróg żółciowych.

Dostępność: Rp

Zalecany: w niesprawnej pracy komórek wątroby po przebytym zakażeniu wirusowym (żółtaczce zakaźnej, pokarmowej lub wszczepiennej), w przewlekłym alkoholizmie, po zatruciu związkami chemicznymi. Lek stosowany bywa również w zaburzeniach kurczliwości dróg żółciowych, w przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, po zabiegach operacyjnych na pęcherzyku i drogach żółciowych. Ponadto Cholestil wywiera korzystne działanie w braku łaknienia, nudnościach i przewlekłym zaparciu wywołanym zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Działanie: powoduje zwiększone wydzielanie żółci przez komórki wątrobowe oraz działa rozkurczowo na mięsień zwieracza regulującego przepływ żółci z dróg żółciowych do przewodu pokarmowego, znosząc dolegliwości wynikające z zastoju żółci w drogach żółciowych lub w pęcherzyku żółciowym. Po podaniu doustnym Cholestil wchłania się szybko i daje szybki efekt leczniczy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, przy całkowitej niedrożności dróg żółciowych, w ciężkiej niewydolności wątroby.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy dziennie 1-2 tabletki przed posiłkiem. W ciężkich stanach można zwiększyć dawkę do 3 razy po 4 tabletki. Dzieci nie więcej niż 200 mg na 10 kilogramów masy ciała na dobę w 1-3 dawkach.

Możliwe skutki uboczne: lek jest mało toksyczny i na ogół dobrze tolerowany, niekiedy mogą wystąpić wolne stolce lub biegunka.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl