Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

IBUPROFEN (Tabletki)

Nazwa handlowa leku: IBUPROFEN (Tabletki)

Nazwa polska leku: IBUPROFEN

Nazwa międzynarodowa leku: Ibuprofenum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ibuprofen

Postaci leku: Ibuprofen - tabletki drażowane 200 mg (Rp), tabletki powlekane 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, rwie kulszowej, zapaleniu korzonków nerwowych, w zespole bolesnego barku, w dnie moczanowej, niekiedy po zabiegach chirurgicznych, po usunięciu zębów, w bólach głowy, w bólach pourazowych, przy bolesnym miesiączkowaniu, w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia.

Działanie: wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Lek korzystnie oddziaływuje na obrzęki stawowe, powoduje ich zmniejszenie i poprawia czynność narządu ruchu; hamuje zlepianie się krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi, co powoduje przedłużenie czasu krwawienia. Preparat dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na ibuprofen i przeciwzapalne leki niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Majamil, Mefacit, Metindol, Voltaren), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek i wątroby, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, astmie oskrzelowej, zaburzeniach krążenia i krzepliwości krwi.

Współdziałanie: podczas stosowania ibuprofenu razem z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Calciparine, Heparinum) może pojawić się skłonność do krwawień. Z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) osłabiają działanie preparatu, wzmagają objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego, dlatego nie należy stosować ich razem. Alkohol nasila działanie ibuprofenu oraz jego działania uboczne, szczególnie na przewód pokarmowy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle 3 razy dziennie po 200 mg (1 tabletka), niekiedy zaleca się zwiększenie dawek dziennych do 1200-1600 mg (3-4 razy dziennie po 2 tabletki), następnie dawki zmniejsza się do dawki podtrzymującej 2-3 razy dziennie po 200 mg (1 tabletka); dzieci powyżej 12. roku życia do 20 mg na kilogram masy ciała na dobę w trzech dawkach. Lek należy przyjmować tuż po posiłkach. Przy dłuższym stosowaniu należy kontrolować czynność nerek i wątroby.

Możliwe skutki uboczne: objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka, rzadziej zaparcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chorobę wrzodową. Ponadto: bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia (przy stosowaniu dużych dawek), senność, depresja, zaburzenia czynności nerek i wątroby, wysypka i inne odczyny uczuleniowe (nieżyt nosa, astma oskrzelowa, obrzęki), rzadko - niedokrwistość lub zmniejszenie ilości płytek krwi.

Inne leki z tej grupy: Advil, Advil Ultra, Aktren, Aktren Junior, Aprofen, Baroc 200 mg, 400 mg; Bolinet, Diverin, Finalflex, Helpin, Helpin Forte, Ibalgin, Ibalgin Maxi, Ibufen, Ibufen D, Ibufen Total, Ibum, Ibum forte, Ibupar, Ibupar forte, Ibuprofen, Ibuprom, Ibuprom Max, Ib

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl