Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALDARA

Nazwa handlowa leku: ALDARA

Nazwa polska leku: IMIKWIMOD

Nazwa międzynarodowa leku: Imiquimodum

Nazwa anglojęzyczna leku: Imiquimod

Postaci leku: Aldara 5% Krem - krem w saszetkach 50 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy, do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: do leczenia miejscowego (zewnętrznego) brodawek kończystych, tzw. kłykcin kończystych narządów płciowych i odbytu wywoływanych przez zakażenie wirusem HPV drogą kontaktów seksualnych.

Działanie: lek nie działa bezpośrednio na wirusy, lecz przyczynia się pośrednio, przez stymulacje układu odpornościowego, do zwalczania zakażenia wirusowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży; leku nie należy stosować na otwarte owrzodzenia oraz rany.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle krem z saszetki nanosi się na miejsca zmienione, tj. kłykciny i pozostawia na 6 do 10 godzin, a następnie spłukuje ciepłą wodą z mydłem. Lek należy stosować do ustąpienia zmian, z częstotliwością 3 razy na tydzień, maksymalnie przez okres 16 tygodni. Saszetki są jednorazowego użytku, jedna wystarcza na ok. 20 cm2, napoczętą, a niezużytą saszetkę należy wyrzucić. Nie należy nakładać opatrunku na miejsca posmarowane kremem. Przed i po zastosowaniu kremu należy dokładnie umyć ręce.

Możliwe skutki uboczne: w miejscu zastosowania skóra może zareagować zaczerwienieniem, złuszczaniem, obrzękiem. Rzadko mogą tworzyć się pęcherze lub głębsze owrzodzenia, które goją się po zaprzestaniu stosowania kremu.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl