Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMIKIN

Nazwa handlowa leku: AMIKIN

Nazwa polska leku: AMIKACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Amikacinum / Amikacini sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: AMIKACIN SULPHATE

Postaci leku: Amikin - roztwór do iniekcji i wlewów dożylnych 125 mg/ml, 250 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk aminoglikozydowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: przeważnie w leczeniu szpitalnym ciężkich, uogólnionych lub opornych na inne antybiotyki zakażeń; stosowany jest w ciężkich zakażeniach wywołanych przez bakterie wrażliwe na jego działanie: w uogólnionym zakażeniu krwi, w ciężkich chorobach układu oddechowego, np. ropniu płuca, w zakażeniach chirurgicznych jamy brzusznej, w zapaleniu wsierdzia i innych, takich jak zakażenie kości, zakażenie stawów, zakażenie skóry, zakażenie otrzewnej, posocznica, zakażenie ran oparzeniowych, zakażenia pooperacyjne. Stosowany często w skojarzeniu z innymi antybiotykami; jest skutecznym lekiem w ciężkich i powikłanych zakażeniach układu moczowego, zwłaszcza w uogólnionym zakażeniu krwi wywodzącym się z zakażenia tego układu.

Działanie: przeciwbakteryjne na liczne szczepy bakterii, szczególnie na bakterie Gram-ujemne oraz na niektóre szczepy wykazujące oporność na inne antybiotyki; osiąga stosunkowo wysokie stężenie w moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na amikacynę lub inne antybiotyki z tej grupy - antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex), podczas ciąży; przy zaburzeniach słuchu lub czynności nerek, chorobie Parkinsona, miastenii. U niemowląt można stosować amikacynę tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Współdziałanie: niektóre antybiotyki z grupy cefalosporyn (np. Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat), Furosemidum, kolistyna (Colistin), wankomycyna (Edictin, Vancocin, Vacoled, Vanmixan) i antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) zwiększają działania uboczne amikacyny szczególnie w zakresie jej szkodliwego wpływu na słuch i nerki. Amikacyna wykazuje niekorzystne współdziałanie z lekami zwiBez receptyzającymi mięśnie stosowanymi w przygotowaniu do operacji; leku nie należy stosować z cisplatyną (Abiplatin, Blastolem, Cisplatin-Knoll, Platamine, Platidiam, Platinex).

Dawkowanie: domięśniowo lub dożylnie, wg zaleceń lekarza; zwykle 15 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 1-2 dawkach. Maksymalna dawka na dobę wynosi 1,5 g.

Możliwe skutki uboczne: zawroty głowy, wysypki skórne, uszkodzenie wątroby, zmiany w morfologii krwi; amikacyna stosowana przewlekle, w dużych dawkach, może spowodować uszkodzenie nerwu słuchowego i wywołać upośledzenie słuchu, ponadto może wywołać uszkodzenie nerek. Uwaga: w przypadku wystąpienia szumu w uszach należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Inne leki z tej grupy: Amikin, Biodacyna.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl