Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

STERI-NEB IPRATROPIUM

Nazwa handlowa leku: STERI-NEB IPRATROPIUM

Nazwa polska leku: IPRATROPIUM BROMEK

Nazwa międzynarodowa leku: Ipratropii bromidum

Nazwa anglojęzyczna leku: IPRATROPIUM BROMIDE

Postaci leku: Steri-Neb Ipratropium - roztwór do nebulizacji 0,25 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwastmatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu i zapobieganiu duszności w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego spastycznego (astmatycznego) zapalenia oskrzeli, w tym w zapaleniu oskrzeli u palaczy, w stanach skurczowych oskrzeli po zabiegach operacyjnych, w różnych postaciach astmy oskrzelowej.

Działanie: chroni oskrzela przed działaniem niekorzystnych bodźców mogących wywołać duszność oraz hamuje odruchy nerwowe prowadzące do skurczu oskrzeli. Podawany w postaci wziewań, działa miejscowo w obrębie oskrzeli i nie daje ogólnych objawów ubocznych; nie występują istotne przeciwwskazania do jego stosowania. Jeżeli leczenie nie przynosi spodziewanego efektu należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia innego rodzaju terapii; nie ma ograniczeń w jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwastmatycznych. Uwaga: należy uważać, żeby rozpylony lek nie dostał się do oczu - ważne szczególnie u pacjentów z jaskrą.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki pomocnicze, takie jak lecytyna sojowa a także na soję i orzechy arachidowe oraz na preparaty atropiny (Atropinum, Bellergot, Reasec, Tolargin). W ciąży (zwłaszcza w jej pierwszych 3 miesiącach) i w okresie karmienia piersią można stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Należy zachować ostrożność przy jaskrze i u chorych z gruczolakiem prostaty oraz ze zwężeniem szyi pęcherza moczowego, a także u chorych na mukowiscydozę.

Współdziałanie: leki beta-adrenergiczne (np. Ephedrinum, Astmopent, Salbutamol) oraz metyloksantyny (np. Aminophyllinum, Diprophyllinum, Theophyllinum, Coffeinum) nasilają działanie rozszerzające oskrzela.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 14 lat 0,1-0,5 mg do 4 razy na dobę, dzieci w wieku 3-14 lat 0,1-0,5 mg do 3 razy na dobę. Do rozcieńczenia preparatu należy używać roztworu NaCl o stężeniu 0,9%.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy suchość w ustach, podrażnienie gardła, kaszel, ból głowy, nudności, przejściowe zaburzenia widzenia wskutek rozpylenia leku do oczu, przyspieszone bicie serca, zaleganie moczu, zaburzenia perystaltyki jelit.

Inne leki z tej grupy: Atrovent, Atrovent N, Steri-Neb Ipratropium.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl