Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ACNETRET

Nazwa handlowa leku: ACNETRET

Nazwa polska leku: IZOTRETINOINA

Nazwa międzynarodowa leku: Isotretinoinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Isotretinoin

Postaci leku: Acnetret 10 - kapsułki 10 mg izotretinoiny, Acnetret 20 - kapsułki 20 mg izotretinoiny.

Wizytówka leku: Lek przeciwtrądzikowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w opornych na leczenie postaciach trądziku pospolitego, zwłaszcza przy trądziku guzkowo-torbielowatym.

Działanie: pochodna witaminy A, odpowiada za odnowę komórek naskórka, zmniejsza jego rogowacenie oraz wydzielanie i skład łoju. W przypadku trądziku odblokowuje zaczopowane gruczoły łojowe, hamuje też pośrednio rozmnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, przez co zapobiega powstawaniu nowych ognisk zapalnych. Preparat miewa zastosowanie w kosmetyce: przy skórze zniszczonej słońcem powoduje jej regenerację i niewielkie wygładzenie zmarszczek.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności wątroby, nadmiarze witaminy A lub nadmiarze tłuszczów we krwi. Trzeba stosować skuteczną antykoncepcję, bowiem lek powoduje wady rozwojowe płodu.

Współdziałanie: nie łączyć z preparatami zawierającymi witaminę A i tetracyklinami (Doxycyclinum, Tetracyclinum). Nie należy przebywać zbyt dużo na słońcu; nie stosować z lekami i kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym i wysuszającym skórę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle podczas posiłku 1-2 razy dziennie, początkowo 0,5 mg na kilogram masy ciała w ciągu doby; po miesiącu leczenia dawkę indywidualizuje się w granicach 0,5-1 mg na kilogram masy ciała w ciągu doby, nie przekraczając 120 mg na kilogram masy ciała podczas całej terapii. Poprawa stanu skóry występuje dopiero po 3-5 tygodniach leczenia, kuracja trwa zwykle do 24 tygodni; w razie konieczności terapię można powtórzyć po 8 tygodniach przerwy. U pacjentów z niewydolnością nerek należy odpowiednio zmodyfikować dawkowanie. Początkowo terapia powoduje uciążliwe dla pacjenta szybkie dojrzewanie wielu zaskórników. Nie można być dawcą krwi w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu.

Możliwe skutki uboczne: wysychanie błon śluzowych, objawiające się np. krwawieniami z nosa, pieczeniem suchych oczu, pękaniem warg; nadmierne pocenie się, swędzenie i zapalenie skóry twarzy, łysienie, bóle mięśni i stawów, nudności i podrażnienie jelit, zaburzenia widzenia, bóle głowy. Zmniejszenie pigmentacji skóry skutkuje zwiększoną wrażliwością na promieniowanie słoneczne i rentgenowskie.

Inne leki z tej grupy: Acnetret 10, 20; Aknenormin 10 mg, 20 mg; Curacne 5 mg, 10 mg, 20 mg; Izotek, Izotek 10 mg, 20 mg; Roaccutane; Sotret; Tretinex.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl