Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ISOTREX

Nazwa handlowa leku: ISOTREX

Nazwa polska leku: IZOTRETINOINA

Nazwa międzynarodowa leku: Isotretinoinum

Nazwa anglojęzyczna leku: ISOTRETINOIN

Postaci leku: Isotrex - żel 500 mcg/g

Wizytówka leku: Lek przeciwtrądzikowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w łagodnych i umiarkowanych postaciach trądziku pospolitego.

Działanie: pochodna witaminy A, odpowiada za odnowę komórek naskórka, zmniejsza jego rogowacenie oraz wydzielanie i skład łoju. W przypadku trądziku odblokowuje zaczopowane gruczoły łojowe, hamuje też pośrednio rozmnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, przez co zapobiega powstawaniu nowych ognisk zapalnych. Preparat miewa zastosowanie w kosmetyce: przy skórze zniszczonej słońcem powoduje jej regenerację i niewielkie wygładzenie zmarszczek.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom.

Współdziałanie: nie należy przebywać zbyt długo na słońcu, nie stosuje się z lekami oraz kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym i wysuszającym skórę.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle żel nanosi się 1-2 razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę przez około 3 miesiące.

Możliwe skutki uboczne: swędzenie, pieczenie i zapalenie skóry.

Inne leki z tej grupy: Isomeron, Isotrex, Isotrexol, Izotziaja.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl