Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ISOTREXIN

Nazwa handlowa leku: ISOTREXIN

Nazwa polska leku: IZOTRETYNOINA + ERYTROMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Isotretinoinum + Erythromycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Isotretinoin + Erythromycin

Postaci leku: Isotrexin - żel do stosowania na skórę 0,5 mg/g izotretynoiny i 20 mg/g erytromycyny.

Wizytówka leku: Lek przeciwtrądzikowy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Stiefel Laboratories Ltd.

Zalecany: w trądziku młodzieńczym i trądziku pospolitym.

Działanie: odkażające oraz złuszczające naskórek; erytromycyna działa przeciwbakteryjnie na bakterie beztlenowe znajdujące się w zaskórnikach, hamuje enzymy bakteryjne produkujące białka; izotretynoina to pochodna witaminy A, odpowiada ona za odnowę komórek naskórka, zmniejsza jego rogowacenie oraz wydzielanie i skład łoju. W przypadku trądziku odblokowuje zaczopowane gruczoły łojowe, hamuje też pośrednio rozmnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, przez co zapobiega powstawaniu nowych ognisk zapalnych. Wspomaga regenerację zmian bliznowatych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; w ostrych chorobach zapalnych skóry, w trądziku różowatym, w stanach oparzeń i odmrożeń, podczas jednoczesnego stosowania innych leków lub kosmetyków złuszczających naskórek np. zawierających kwas acetylosalicylowy.

Dawkowanie: miejscowe, wg zaleceń lekarza; umytą i osuszoną, zmienioną chorobowo skórę smaruje się cienką warstwą żelu 2 razy dziennie; leczenie trwa zazwyczaj 6-8 tygodni. Należy unikać stosowania leku na okolicę ust i oczu oraz ekspozycji na światło słoneczne.

Możliwe skutki uboczne: początkowo może wystąpić zaostrzenie objawów trądziku, niekiedy nieznaczne zaczerwienienie i złuszczenie skóry nieupoważniające do przerwania leczenia; leczenie należy przerwać jedynie po wystąpieniu objawów uczulenia (wysypki, obrzęku); zapalenie skóry, zwiększona wrażliwość na światło słoneczne.

Inne leki z tej grupy: Isotrexin, Aknemycin Plus.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl