Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BETADINE (Maść, płyn i roztwór)

Nazwa handlowa leku: BETADINE (Maść, płyn i roztwór)

Nazwa polska leku: JOD

Nazwa międzynarodowa leku: Povidinum iodinatum

Nazwa anglojęzyczna leku: Povidone-Iodine

Postaci leku: Betadine - roztwór do stosowania na skórę 10 %, płyn do stosowania na skórę 7,5% (Rp), maść 100 mg/g.

Wizytówka leku: Preparat odkażający, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: jako środek antyseptyczny do odkażania ran oraz skóry przed zabiegami operacyjnymi, w łojotokowych i ropnych zapaleniach skóry, w zakażeniach jamy ustnej.

Działanie: bakteriobójcze, szczególnie na gronkowce, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpierwotniakowe; jest środkiem rozpuszczalnym w wodzie, w zetknięciu ze skórą lub błoną śluzową rozpada się uwalniając jod.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na jod, podczas karmienia piersią, w planowanym leczeniu jodem radioaktywnym, przy zaburzeniach czynności tarczycy.

Dawkowanie: zewnętrznie; do odkażania nieuszkodzonej skóry roztwór 10% nanosi się na 1-2 minuty, do przemywania błon śluzowych i ran stosuje się roztwór 10%; do kąpieli odkażającej rozcieńcza się płyn i 1 % roztwór nanosi się na skórę i spłukuje wodą po upływie 2 minut. maść - miejsca zmienione smaruje się kilka razy dziennie.

Inne leki z tej grupy: Betadine, Braunol, Braunovidon, Jodi gel 10%, Polodina R, Polseptol, PV Jod, PV Jod 10%, PVP-Iodine.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl