Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMINOPHYLLINUM

Nazwa handlowa leku: AMINOPHYLLINUM

Nazwa polska leku: AMINOFILINA

Nazwa międzynarodowa leku: Aminophyllinum

Nazwa anglojęzyczna leku: AMINOPHYLLINE

Postaci leku: Aminophyllinum - roztwór do wlewu dożylnego 25 mg/ml, krople doustne - 1 ml (16 kropli) zawiera 240 mg; Aminophyllinum prolongatum - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 350 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwastmatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w astmie oskrzelowej, w spastycznym (skurczowym, astmatycznym) zapaleniu oskrzeli, w przewlekłym sercu płucnym, w rozedmie płuc; jako lek pomocniczy w nadciśnieniu, w niewydolności krążenia, w udarze mózgu, w miażdżycy, w chorobie wieńcowej, w obrzękach; dożylnie stosowany we wstrząsie alergicznym z towarzyszącym skurczem oskrzeli, w stanie astmatycznym.

Działanie: rozszerza oskrzela, łagodzi duszność astmatyczną, pobudza w mózgu ośrodki regulujące oddychanie i krążenie, zwiększa kurczliwość przepony, przyspiesza ruch rzęsek nabłonka oskrzelowego, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi przez nerki, działając moczopędnie, powoduje niewielki spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspiesza czynność serca i zwiększa siłę jego skurczów. Hamuje skurcze macicy, poprawiając jednocześnie jej ukrwienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zaburzeniach rytmu serca, padaczce. Stosowanie w ciąży i podczas karmienia wymaga szczególnej ostrożności i precyzyjnego kontrolowania przez lekarza; lek stosuje się ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, chorobami mięśnia sercowego, czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy; nie zaleca się stosowania u niemowląt, u których wydłużony jest czas wydalania leku z organizmu.

Współdziałanie: efedryna (np. Efrinol, Ephedrinum, Tussipect) nasila skutki uboczne leku. Jego działanie nasilają cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), allopurinol (Allupol, Milurit) oraz niektóre antybiotyki, np. erytromycyna (Davercin, Erythromycinum), linkomycyna (Lincomycin, Neloren), klindamycyna (Dalacin, Klimicin), kortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), fluorochinolony (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid), doustne środki antykoncepcyjne, Propranolol. Lek osłabia siłę działania doustnych środków zmniejszających krzepnięcie krwi (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar). Nikotyna osłabia działanie leku; czas jego działania jest wydłużony u alkoholików. Z furosemidem wzajemnie potęgują swoje działanie moczopędne.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza - ustalane indywidualnie ze względu na duże różnice we wchłanianiu leku zależne od tego czy pacjent pali i w jakiej jest kondycji. Dzieciom doustnie podaje się preparat w kroplach, dawki ustala się uwzględniając wiek i masę ciała. Dawkowanie dożylne dla dorosłych ustala się wg schematu uwzględniającego masę ciała chorego i jego stan ogólny, rozpoczynając od tzw. dawki nasycającej, a następnie stosuje się dawkę podtrzymującą podawana dożylnie lub w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Domięśniowo: dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia - 500 mg co 6-8 godzin; dzieci od 8 do 14 roku życia - 125-150 mg co 12 godzin. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu - dorośli początkowo 175 mg co 12 godzin, następnie dawkę można zwiększać co 3 dni aż do uzyskania optymalnego efektu.

Możliwe skutki uboczne: podrażnienie błony śluzowej żołądka, wymioty, zaostrzenie choroby wrzodowej, niekiedy bóle i zawroty głowy, trudności w zasypianiu, kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca; wyjątkowo stany zamroczenia, dezorientacja, halucynacje, podwyższenie poziomu cukru we krwi. Podawany zbyt często doodbytniczo może spowodować zapalenie odbytnicy. Poważniejsze objawy niepożądane mogą wystąpić po szybkim podaniu dożylnym lub po przedawkowaniu - należy przestrzegać przepisanej dawki oraz uzgodnić z lekarzem dawkę maksymalną, którą można przyjąć samodzielnie w stanach gorszego samopoczucia.

Objawy przedawkowania: podniecenie z napadami skurczów mięśniowych, szybka czynność serca, zaburzenia rytmu serca, bóle i zawroty głowy, nudności, spadek ciśnienia tętniczego. Poza tym mogą wystąpić wszystkie skutki uboczne. Pacjent zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy

Inne leki z tej grupy: Aminofilina - czopki pediatryczne, Aminophyllinum, Aminophyllinum prolongatum.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl