Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

JODOX

Nazwa handlowa leku: JODOX

Nazwa polska leku: JOD, POTASU JODEK

Nazwa międzynarodowa leku: Kalii iodidum

Nazwa anglojęzyczna leku: IODIDE POTASSIUM

Postaci leku: Jodox - tabletki 200 mcg jodu; Jodox 100 - tabletki 100 mcg jodu.

Wizytówka leku: Preparat jodowy stosowany w chorobach tarczycy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu zapobiegania powstawaniu i leczenia tych postaci wola, czyli przerostu gruczołu tarczycy, które są spowodowane niedoborem jodu w pożywieniu i wodzie, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na jod; w leczeniu wola zależnego od niedostatecznej ilości jodu u dzieci i młodzieży; zapobieganiu nawrotom wola po operacji usunięcia części lub całości tarczycy.

Działanie: preparat jodu, substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy, objawiającej się jej przerostem, czyli wolem. Dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi ok. 0,15-0,30 mg. Preparat zapobiega powstawaniu wola spowodowanego niedoborem jodu (zwłaszcza w przebiegu ciąży), a także nawrotowi wola po zakończeniu leczenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na jod; przy nadczynności tarczycy, w niektórych nowotworach i zapaleniach tarczycy, w zapaleniu opryszczkowym skóry.

Współdziałanie: leku nie należy stosować przed i w czasie leczenia nadczynności tarczycy - nadmiar jodu osłabia działanie leków przeciwtarczycowych (np. Metizol, Propycil). Lek w dużych dawkach, w połączeniu z lekami moczopędnymi może spowodować podwyższenie poziomu potasu w surowicy krwi (hiperkaliemia). Nie należy stosować w skojarzeniu z solami litu (Lithium carbonicum).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w leczeniu wola 0,3-0,5 mg jodu na dobę, dzieci - 0,1-0,2 mg dziennie, kobiety w ciąży - 0,15-0,25 mg. Dorośli i młodzież w zapobieganiu powstania wola 0,1-0,2 mg dziennie. Dawka maksymalna wynosi 0,5 mg jodu na dobę. Kuracja trwa przez wiele miesięcy, lat albo stale; tabletki przyjmuje się po posiłku z niewielką ilością płynu.

Możliwe skutki uboczne: alergiczne reakcje skórne, podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła. U chorych w wieku ponad 40 lat mogą się nasilić zaburzenia w przemianie materii.

Inne leki z tej grupy: Jodid 100, 200; Jodox, Jodox 100.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl