Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DAIVONEX

Nazwa handlowa leku: DAIVONEX

Nazwa polska leku: KALCYPOTRIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Calcipotriolum

Nazwa anglojęzyczna leku: CALCIPOTRIOL

Postaci leku: Daivonex - maść 50 mcg/g, krem 50 mcg/g, płyn do stosowania na skórę głowy 50 mcg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwłuszczycowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w postaci skórnej łuszczycy, w łuszczycy skóry owłosionej.

Działanie: zawarty w leku kalcypotriol (pochodna witaminy D3) normalizuje procesy złuszczania i odbudowy warstwy rogowej naskórka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na kalcypotriol; w okresie ciąży i karmienia piersią; osobom z zaburzeniami gospodarki wapniowej lub przewlekle leczonymi wapniem lub witaminą D; należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać hiperkalcemię (nadmierny wzrost stężenia wapnia we krwi). Unikać długotrwałego stosowania preparatu. Lek nie nadaje się do stosowania na zmiany w obrębie twarzy.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 1-2 razy dziennie do czasu ustąpienia zmian. Nie należy stosować więcej niż 100 g maści lub 60 ml płynu na tydzień. W przypadku łączenia płynu i maści lub kremu nie należy stosować więcej niż 5 mg substancji czynnej - kalcypotriolu na tydzień.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry, zapalenie skóry, nadmierny łojotok.

Inne leki z tej grupy: Daivonex; Sorel.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl