Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TONOCALCIN

Nazwa handlowa leku: TONOCALCIN

Nazwa polska leku: KALCYTONINA

Nazwa międzynarodowa leku: Calcitoninum salmonis

Nazwa anglojęzyczna leku: CALCITONIN

Postaci leku: Tonocalcin - roztwór do wstrzykiwań 50 j.m./ml, 100 j.m./ml, aerozol do nosa 200 j.m./dawkę.

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciw odwapnianiu kości.

Dostępność: Rp

Zalecany: w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości), chorobie Pageta (jałowej martwicy kości), nadmiarze wapnia w surowicy krwi, w wapniowej kamicy nerkowej, w razie przedawkowania witaminy D3.

Działanie: syntetyczny odpowiednik hormonu wydzielanego przez tarczycę, hamującego odwapnianie kości. Leczenie osteoporozy tym lekiem powinno być uzupełnione stosowaniem preparatów wapniowych (dostarczających 1000-1200 mg wapnia na dobę) oraz witaminy D.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zbyt niskim poziomie wapnia w surowicy krwi. Ostrożnie należy stosować preparat przy zbyt niskim poziomie potasu w surowicy krwi oraz niewydolności nerek.

Dawkowanie: podskórnie lub domięśniowo, wg zaleceń lekarza; zwykle w osteoporozie np. 50-100 j.m. codziennie lub co drugi dzień przez 2-3 miesiące kilka razy w roku; aerozol - donosowo 200 j.m. czyli 1 dawkę na dobę przewlekle, raz do jednego, raz do drugiego z nozdrzy.

Możliwe skutki uboczne: po wstrzyknięciach niekiedy mogą wystąpić przemijające nudności, wymioty, zaczerwienienia twarzy, podwyższenie temperatury ciała, mrowienie i swędzenie rąk, ból i zaczerwienienia w miejscu wstrzyknięcia, odczyny alergiczne. Rzadko częstsze oddawanie moczu, zawroty głowy, obrzęki stóp.

Inne leki z tej grupy: Calcitonin 50, 100, Miacalcic, Miacalcic Nasal 200, Osteotropin, Tonocalcin.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl