Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CAPTOPRIL

Nazwa handlowa leku: CAPTOPRIL

Nazwa polska leku: KAPTOPRYL

Nazwa międzynarodowa leku: Captoprilum

Nazwa anglojęzyczna leku: CAPTOPRIL

Postaci leku: Captopril - tabletki 12,5 mg, 25 mg, 50 mg; Captopril Jelfa - tabletki 12,5 mg, 25 mg, 50 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu nadciśnienia tętniczego różnego pochodzenia, zarówno jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, np. moczopędnymi; jako lek wspomagający w przewlekłej niewydolności krążenia pochodzenia sercowego, zarówno u dorosłych jak i dzieci, z reguły stosowany jest w połączeniu z innymi lekami krążeniowymi.

Działanie: hamuje powstawanie w organizmie angiotensyny II, czynnika, który kurczy mięśnie naczyń krwionośnych i podwyższa w ten sposób ciśnienie tętnicze krwi. Zahamowanie powstawania angiotensyny II powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz poprawę wydolności krążenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to m.in. zwężenie tętnic nerkowych lub niewydolność nerek, nasilony białkomocz, zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej, przerost mięśnia sercowego, pierwotny hiperaldosteronizm. Pacjenci z niewydolnością krążenia powinni unikać nadmiernych wysiłków fizycznych. Nie należy samowolnie przerywać leczenia.

Współdziałanie: inne leki przeciwnadciśnieniowe i glikozydy nasercowe (np. Bemecor, Digoxin, Talusin, Cardiol, Convafort, Neocardina) wzmagają działanie preparatu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne(np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), stosowane w chorobach reumatycznych, osłabiają jego działanie. Nie należy stosować z preparatami potasu lub z lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu, takimi jak Spironol, Verospiron - współdziałanie tych leków z preparatem może doprowadzić do nadmiernego wzrostu poziomu potasu w surowicy krwi.

Dawkowanie: doustne; z powodu dużej rozpiętości dawek w zależności od postaci nadciśnienia, okresu leczenia, stosowania innych leków przeciwnadciśnieniowych właściwe dawkowanie lekarz ustala indywidualnie. Zazwyczaj u dorosłych w nadciśnieniu stosuje się początkowo 12,5 mg dwa razy dziennie; następnie można dawkę stopniowo zwiększać, w odstępach dwutygodniowych, do maksymalnej dawki 3 razy dziennie po 50 mg. W niewydolności krążenia stosuje się początkowo 6,25-12,5 mg 2-3 razy dziennie; można dawkę stopniowo zwiększać, do maksymalnej dawki 3-4 razy dziennie po 25 mg. Właściwe dawkowanie dla dzieci ustala lekarz indywidualnie. Lek należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem.

Możliwe skutki uboczne: skórne odczyny alergiczne (wysypka, swędzenie skóry), metaliczny lub słony smak w ustach, brak łaknienia, nudności, bóle brzucha, bóle głowy i uczucie zmęczenia, męczący kaszel, nadwrażliwość na światło; rzadko spadki ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji ciała na pionową; zaburzenia czynności nerek - wzmożona ilość białka wydalanego z moczem, zaburzenia w obrazie krwi (morfologii) - obniżenie ilości krwinek białych.

Objawy przedawkowania: przedawkowanie leku może spowodować niekontrolowany spadek ciśnienia tętniczego. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl