Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CARBENICILLIN

Nazwa handlowa leku: CARBENICILLIN

Nazwa polska leku: KARBENICYLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Carbenicillinum

Nazwa anglojęzyczna leku: CARBENICILLIN

Postaci leku: Carbenicillin - proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych 1 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ciężkich zakażeniach dróg moczowych, w ciężkich zakażeniach dróg oddechowych, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, w bakteryjnym zapaleniu wsierdzia, płuc, w zakażeniach pooperacyjnych, w zakażeniach ropnych rozległych oparzeń, w uogólnionym zakażeniu krwi.

Działanie: antybiotyk beta-laktamowy z grupy półsyntetycznych penicylin, o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, niewchłaniający się z przewodu pokarmowego - podawany wyłącznie w postaci domięśniowej lub dożylnej. Ponieważ lek przenika do żółci, wydzielin oskrzelowych, nerek, kości i płynu mózgowo-rdzeniowego, znajduje wiele zastosowań klinicznych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na penicylinę lub antybiotyki pochodne, podczas ciąży; przy astmie oskrzelowej, niewydolności nerek, mukowiscydozie; u pacjentów z dietą niskosodową należy uwzględnić ilość sodu zawartą w 1 fiolce leku.

Współdziałanie: nasila działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); przeciwzapalne leki niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren) nasilają i przedłużają jego działanie; z tetracykliną (Doxycyclinum, Tetracyclinum), erytromycyną (Davercin, Erythromycin) działa przeciwstawnie; wspomaga działanie antybiotyków aminoglikozydowych (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex), nasila szkodliwe działanie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox).

Dawkowanie: domięśniowo, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 1-2 g co 6 godzin; dożylnie, wg indywidualnie ustalonego przez lekarza dawkowania. Uwaga: przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową. Lek należy wstrzykiwać głęboko w mięsień, nie należy łączyć leku w strzykawce z innymi lekami, szczególnie z gentamycyną. W przypadkach silnej bolesności można wstrzykiwać karbenicylinę w 0,5% roztworze lidokainy.

Możliwe skutki uboczne: odczyny alergiczne oraz bolesność i podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia; ponadto obniżenie liczby krwinek białych oraz krwinek płytkowych, obniżenie poziomu potasu i magnezu w surowicy krwi. Obserwowano również drgawki, zaburzenia krzepnięcia krwi. Przy przedłużonym stosowaniu mogą wystąpić zaburzenia czynności nerek i wątroby. U pacjentów uczulonych może wystąpić groźny wstrząs anafilaktyczny.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl