Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PECTODRILL

Nazwa handlowa leku: PECTODRILL

Nazwa polska leku: KARBOCYSTEINA

Nazwa międzynarodowa leku: Carbocisteinum

Nazwa anglojęzyczna leku: CARBOCYSTEINE

Postaci leku: PectoDrill - tabletki do ssania 750 mg, syrop 5 g/100 ml.

Wizytówka leku: Lek rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej, w mukowiscydozie i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, w których istotne dla wyleczenia jest ułatwienie wykrztuszenia gęstej, zalegającej wydzieliny. Poza tym bywa stosowany w nieżytach nosa i zapaleniu zatok. Uwaga: w ostrych stanach lub w ciężkich zaostrzeniach przewlekłych chorób dróg oddechowych należy stosować łącznie z leczeniem przyczynowym, np. z antybiotykami.

Działanie: powoduje rozrzedzenie wydzieliny powstałej w drogach oddechowych na skutek stanów zapalnych. Ułatwia wykrztuszanie i poprzez to jest jednym z najważniejszych leków wspomagających w stanach zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz w zapaleniach oskrzeli. Lek rozrzedza również wydzielinę powstałą w nieżycie nosa oraz zapaleniu zatok. Bezpośrednim efektem działania leku jest zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej; w przebiegu leczenia dochodzi ostatecznie do zmniejszenia ilości i rozrzedzenia odkrztuszanej wydzieliny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 3. roku życia; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Ostrożnie u chorych na cukrzycę ze względu na zawartość cukru.

Współdziałanie: nie może być stosowany równocześnie z lekami hamującymi odruch kaszlowy (np. Codeinum, Thiocodin), ponieważ utrudniają one wykrztuszenie nagromadzonej wydzieliny, która zalegając stanowi dodatkowe źródło zakażenia w układzie oddechowym.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli - początkowo 3 razy dziennie po 750 mg (1 tabletka do ssania lub 15 ml syropu), następnie po 500 mg 3 razy dziennie 10 ml syropu). Stosować nie dłużej niż 3 dni.

Inne leki z tej grupy: Cimolan, Cimolan P, Mukolina, PectoDrill, Rhinathiol.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl