Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ARTEOPTIC

Nazwa handlowa leku: ARTEOPTIC

Nazwa polska leku: KARTEOLOL

Nazwa międzynarodowa leku: Carteololi hydrochloridum / Catreololum

Nazwa anglojęzyczna leku: Carteolol hydrochloride

Postaci leku: Arteoptic - krople do oczu 10 mg/ml (1%), 20 mg/ml (2%).

Wizytówka leku: Lek przeciw jaskrze.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania.

Działanie: obniża ciśnienie śródgałkowego przez zmniejszenie tempa produkcji cieczy wodnistej oka przez ciało rzęskowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy astmie oskrzelowej lub zwężeniu światła oskrzeli, w niewydolności krążenia, przy bloku przedsionkowo-komorowym II i III stopnia, cukrzycy.

Współdziałanie: inne leki okulistyczne podawać w odstępie co najmniej pięciominutowym.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle 2 razy dziennie po 1 kropli preparatu o stężeniu 1% do worka spojówkowego, w razie braku poprawy 2 razy dziennie po 1 kropli preparatu o stężeniu 2%; nie należy używać miękkich soczewek kontaktowych.

Możliwe skutki uboczne: podrażnienia spojówek lub poszczególnych części gałki ocznej, łzawienie lub suchość oka oraz objawy ogólne, takie jak ból głowy, zawroty głowy, osłabienie i znużenie, zaburzenia działania układu oddechowego.

Inne leki z tej grupy: Arteoptic, Carteol LP 1%, 2%.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl