Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KETORES

Nazwa handlowa leku: KETORES

Nazwa polska leku: KETOPROFEN

Nazwa międzynarodowa leku: Ketoprofenum

Nazwa anglojęzyczna leku: KETOPROFEN

Postaci leku: Ketores - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 100 i 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w innych stanach zapalnych tkanki łącznej i mięśni, w wypadnięciu krążka międzykręgowego (dysku) oraz średnio ciężkich i ciężkich bólach pochodzenia niereumatycznego, także w bolesnych miesiączkach.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, hamuje powstawanie w organizmie związków, które prowadzą do stanu zapalnego oraz hamuje przemieszczanie się białych krwinek do błony maziowej stawów i przez to zapobiega powstawaniu nacieków zapalnych w stawach.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na inne środki przeciwzapalne, np. Metindol lub aspirynę (Aspirin, Polopiryna), przy astmie oskrzelowej z towarzyszącą nadwrażliwością na aspirynę, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 15. roku życia; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, skazie krwotocznej, przy niewydolności nerek i/lub wątroby.

Współdziałanie: podczas stosowania razem z lekami przeciwzakrzepowymi może pojawić się skłonność do krwawień. Salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) osłabiają działanie leku i wzmagają objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego. Przy stosowaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi należy zachować ostrożność. Leku nie można stosować z innymi środkami przeciwzapalnymi (np. Ibuprofen, Metindol, Naproxen). Nasila działanie doustnych środków przeciwcukrzycowych i fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron). Osłabia działanie leków obniżających ciśnienie i moczopędnych. Alkohol nasila działanie leku oraz jego działania uboczne, szczególnie na przewód pokarmowy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle z dużą ilością płynu w czasie jedzenia, o jednej porze - raz dziennie po 100-200 mg. Można używać wraz z lekami osłaniającymi błonę śluzową żołądka.

Możliwe skutki uboczne: ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chorobę wrzodową. Stosowany długo w postaci czopków może wywołać podrażnienie odbytnicy. U osób uczulonych na aspirynę może wystąpić napad astmy oskrzelowej oraz inne objawy uczuleniowe.

Inne leki z tej grupy: Apo-Keto 50, 100; Bi-Profenid, Febrofen, Ketonal, Ketonal forte, Ketoprofen, Ketoprofenum GSK, Ketores, Profenid.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl