Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KLABION

Nazwa handlowa leku: KLABION

Nazwa polska leku: KLARYTROMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Clarithromycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: CLARITHROMYCIN

Postaci leku: Klabion - tabletki powlekane 250 mg i 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych o niezbyt ciężkim przebiegu, w zapaleniach migdałków, gardła, zatok i ucha, w zapaleniach płuc, zapaleniach oskrzeli, w ropnych powikłaniach po zabiegach chirurgicznych, w innych zakażeniach skóry i tkanek miękkich bakteriami wrażliwymi. Lek działa również na niektóre szczepy bakterii, które są oporne na penicylinę lub erytromycynę. Stosuje się go w zakażeniach bakterią Haemophilus influenzae, np. krtani, zatok lub ucha oraz w zakażeniach Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis i Legionella pneumoniae wywołujących głównie nietypowe zapalenia płuc oraz w infekcjach gronkowcowych. Używany do walki z bakteriami Helicobacter pylori odpowiedzialnymi za niektóre postaci choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Działanie: półsyntetyczny antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym (hamującym rozwój bakterii) i bakteriobójczym - zależnie od przyjętej dawki - na bakterie określane jako Gram-dodatnie i inne mikroorganizmy wymienione powyżej. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Występuje w większym stężeniu w tkankach niż we krwi. Łatwo przenika do płuc, migdałków i płynu wysiękowego z ucha.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne antybiotyki makrolidowe (np. Davercin, Erythromycin, Rulid), podczas ciąży i karmienia piersią; przy porfirii, zaburzeniach czynności wątroby i nerek; ostrożnie stosuje się u pacjentów w podeszłym wieku. Nie stosować u chorych na serce leczonych astemizolem i cizapridem.

Współdziałanie: klarytromycyna może nasilić działanie i działania uboczne takich leków jak astemizol (Astemizol, Hismanal), cizaprid (Cisap, Gasprid, Gastronax), Digoxin, teofilina (Euphyllin, Theophyllinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), alkaloidy sporyszu, np. Dihydroergotaminum, Dihydroergotoxinum, cyklosporyna (Equoral, Gengraf, Sandimmun), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), doustne leki przeciwzakrzepowe (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar). Zmniejsza skuteczność Azoviru i Retroviru, a podwyższa stężenia omeprazolu (np. Bioprazol, Losec, Prazol). Nie należy stosować z lowastatyną (np. Anlostin, Liprox, Lovastatinum, Lovasterol, Lovastin) i simwastatyną (np. Cardin, Simgal, Simratio, Simvacard, Simvagen, Simvastatin, Vasilip, Zocor).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia 250-500 mg co 12 godzin przez 6-14 dni. Maksymalna dawka leku nie może przekroczyć 2 g na dobę; dzieci: 15 mg na kilogram masy ciała na dobę, w równych dawkach co 12 godzin; dzieciom ważącym mniej niż 8 kg należy podać połowę dawki (tzn. 7,5 mg na kilogram masy ciała). W celu usunięcia bakterii Helicobacter pylori (w chorobie wrzodowej) stosuje się najczęściej 1000-1500 mg leku w 2-3 dawkach podzielonych zgodnie ze schematem zaleconym przez lekarza. Uwaga: tabletki należy połykać w całości, popijając. Preparat stosuje się niezależnie od pory posiłków.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, bóle brzucha; skórne odczyny alergiczne, zapalenie jamy ustnej. Podczas długotrwałego leczenia mogą wystąpić wtórne zakażenia bakteriami opornymi na działanie leku lub grzybami.

Objawy przedawkowania: bardzo nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, splątanie.

Inne leki z tej grupy: Clarexid; ClariHexal; Clarithromycin Grünenthal 125 mg, 187,5 mg, 250 mg; Clarithromycin Ranbaxy 250 mg, 500 mg; Clarithromycin Teva 250 mg, 500 mg; Clarosip 125 mg, 187,5 mg, 250 mg, Fromilid, Fromilid 250, 500, Fromilid Uno, Klabax, Klabax 125 mg/5 ml,

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl