Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLEMASTINUM

Nazwa handlowa leku: CLEMASTINUM

Nazwa polska leku: KLEMASTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Clemastinum / Clemastini fumaras

Nazwa anglojęzyczna leku: Clemastine

Postaci leku: Clemastinum - tabletki 1 mg, syrop 0,5 mg/5 ml, 1 mg/ 10 ml, roztwór do wstrzykiwań 1 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w ostrych stanach uczuleniowych: alergiach skórnych przebiegających ze znacznym świądem i pokrzywką oraz w odczynach ogólnoustrojowych, w uczuleniach na leki, przy znacznych odczynach po ukąszeniach owadów, w obrzęku naczynioruchowym Quinckego, w chorobie posurowiczej, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) i zatok.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie; powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze, zmniejsza przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych dla osocza krwi przedostającego się do tkanek hamując powstawanie obrzęków uczuleniowych. Ponadto działa przeciwświądowo. Działanie leku jest działaniem ściśle objawowym i trwa tylko tak długo, jak lek pozostaje w organizmie. Lek wykazuje również działanie uspokajające.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, niemowletom; przy nadczynności tarczycy, nadciśnieniu, przeroście gruczołu krokowego, astmie oskrzelowej, chorobie wrzodowej żołądka, jaskrze.

Współdziałanie: z lekami nasennymi, przeciwalergicznymi, przeciwbólowymi, uspokajającymi, przeciwskurczowymi i alkoholem działa depresyjnie na układ nerwowy; z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) zwiększa swą siłę działania.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 1 mg rano i wieczorem (co 12 godzin), dzieci od 6. do 12. roku życia 0,5-1 mg rano i wieczorem, dzieci 3-6 lat 0,5 mg rano i wieczorem (co 12 godzin); dzieci od 2 do 3 roku życia 0,25-0,5 mg rano i wieczorem (co 12 godzin), co najmniej godzinę przed lub dwie godziny po posiłku; dawkowanie domięśniowe i dożylne jest ustalane przez lekarza, najczęściej 2 mg co 12 godzin. Uwaga: przed planowanymi testami skórnymi należy, w porozumieniu z lekarzem, przerwać leczenie kilka dni wcześniej.

Możliwe skutki uboczne: słabe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, suchość w ustach, bóle głowy, zmęczenie, senność a u dzieci może wywołać pobudzenie układu nerwowego.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl