Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLINDO

Nazwa handlowa leku: CLINDO

Nazwa polska leku: KLINDAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Clindamycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clindamycin

Postaci leku: Clindo 300 - kapsułki 300 mg; Clindo - roztwór do wstrzykiwań 600 mg/4 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk linkozamidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zakażeniach laryngologicznych oraz w zakażeniach oskrzeli i płuc), zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, kości, stawów, dróg moczowych, zakażeniach pooperacyjnych. Lek wskazany jest w zakażeniach gronkowcami i paciorkowcami opornymi na penicylinę oraz dla chorych z uczuleniem na penicylinę. Lek stosowany jest również w zakażeniach bakteriami beztlenowymi.

Działanie: półsyntetyczny antybiotyk, pochodna innego antybiotyku - linkomycyny, od której różni się większą aktywnością. Działa bakteriobójczo lub bakteriostatycznie (hamująco na rozwój bakterii), zależnie od przyjętej dawki, na bakterie określane jako Gram-dodatnie oraz na bakterie beztlenowe. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dobrze przenika do różnych tkanek i płynów ustrojowych, także do kości. Występuje w dużym stężeniu w żółci. Nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego, toteż nie jest skuteczny w leczeniu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych; przenika do płodu i do pokarmu karmiącej matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na linkomycynę (Cillimycin, Lincocin, Lincomycin, Neloren), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, astmie oskrzelowej, miastenii, zapaleniu okrężnicy, biegunce. Leku nie podaje się wcześniakom.

Współdziałanie: nasila działanie leków zwiBez receptyzających mięśnie, stosowanych podczas znieczulenia ogólnego, np. do operacji; z wieloma antybiotykami np. erytromycyną (Davercin, Erythromycinum), tetracyklinami (Doxycyclinum, Tetracyclinum) wzajemnie osłabiają swoje działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia 600-1200 mg w ciągu doby podzielone na 2-4 dawki, w ciężkich zakażeniach lekarz może zalecić wyższe dawki do 1800 mg podzielone na 3-4 dawki. W upośledzeniu czynności wątroby lub nerek dawki ulegają zmniejszeniu. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Domięśniowo lub dożylnie, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia 600-1200 mg w ciągu doby podzielone na 2-4 dawki. W cięższych zakażeniach lekarz może zalecić wyższe dawki. Dzieci poniżej 14 roku życia - dawki ustala lekarz w zależności od masy ciała dziecka, zwykle w granicach 20-40 mg na każdy kilogram masy ciała w 3-4 dawkach. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie jelit; odczyny alergiczne - pokrzywka, wysypka skórna, swędzenie skóry, rumień wielopostaciowy; przejściowe zaburzenia czynności wątroby (głównie wyrażone poprzez nieprawidłowe testy krwi); zmniejszenie ilości krwinek białych obojętnochłonnych. Podczas długotrwałego leczenia może wystąpić grzybica. W przypadku nasilonej wysypki, uporczywej biegunki lub wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, należy - w porozumieniu z lekarzem - zaprzestać leczenia klindamycyną.

Inne leki z tej grupy: Clindacin, Clindamycin MIP ampułka, Clindamycin-MIP 150, 300, 600,Clindo, Clindo 300, Dalacin C, Klimicin.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl