Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DALACIN

Nazwa handlowa leku: DALACIN

Nazwa polska leku: KLINDAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Clindamycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clindamycin

Postaci leku: Dalacin - krem dopochwowy 20 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk linkozamidowy, do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu niespecyficznego bakteryjnego zakażenia pochwy bakteriami wrażliwymi na lek.

Działanie: półsyntetyczny antybiotyk, pochodna innego antybiotyku - lincomycyny, od której różni się większą aktywnością. Działa na bakterie tlenowe określane jako Gram-dodatnie oraz na bakterie beztlenowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na lincomycynę (Cillimycin, Lincocin, Lincomycin, Neloren).

Dawkowanie: dopochwowo, wg zaleceń lekarza; zwykle wieczorem, przed snem należy wprowadzać do pochwy przy pomocy dołączonego, specjalnego aplikatora 5 g kremu. Kuracja trwa 3-7 dni.

Możliwe skutki uboczne: podrażnienie pochwy i sromu, drożdżyca, zapalenie szyjki macicy, zmiany skórne, biegunka (w przypadku uporczywej biegunki należy w porozumieniu z lekarzem - zaprzestać leczenia klindamycyną).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl