Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DALACIN T

Nazwa handlowa leku: DALACIN T

Nazwa polska leku: KLINDAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Clindamycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clindamycin

Postaci leku: Dalacin T - żel 10 mg/g, emulsja na skórę 10 mg/ml, płyn na skórę 10 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk linkozamidowy, przeciwtrądzikowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu trądzika pospolitego.

Działanie: półsyntetyczny antybiotyk, pochodna innego antybiotyku - linkomycyny, od której różni się większą aktywnością. Działa bakteriobójczo lub bakteriostatycznie (hamująco na rozwój bakterii), zależnie od przyjętej dawki, na bakterie określane jako Gram-dodatnie oraz na bakterie beztlenowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na linkomycynę (Cillimycin, Lincocin, Lincomycin, Neloren), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, astmie oskrzelowej, miastenii, zapaleniu okrężnicy, biegunce. Preparatu nie należy stosować wokół ust (nieprzyjemny smak) i nie może się on dostać do oczu, ponieważ zawartość alkoholu wywiera działanie drażniące. W przypadku podrażnienia oka należy przepłukać je wodą.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle należy nanosić, nie wcierając, cienką warstwę preparatu na zmienioną chorobowo skórę. Jedno opakowanie wystarcza na 45-dniową kurację.

Możliwe skutki uboczne: odczyny alergiczne - pokrzywka, wysypka skórna, podrażnienie spojówek, swędzenie skóry, rzadko wysuszenie lub podrażnienie skóry, zapalenie mieszków włosowych.

Inne leki z tej grupy: Akneżel K, Clindacne, Dalacin T, Klindacin T, Zindaclin.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl