Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LORINDEN C

Nazwa handlowa leku: LORINDEN C

Nazwa polska leku: KLIOCHINOL + FLUMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Clioquinolum + Flumetasonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clioquinol + Flumetasone pivalate

Postaci leku: Lorinden C - krem (30 mg/g kliochinolu i 0,2 mg/g flumetazonu), maść (30 mg/g kliochinolu i 0,2 mg/g flumetazonu).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ropnych chorobach skóry, w wyprzeniach bakteryjnych, w liszajcu zakaźnym, w alergicznych chorobach skóry oraz w ich dodatkowych powikłaniach bakteryjnych opornych na leczenie lekami o podobnym składzie, w pokrzywce, w liszaju pokrzywkowym, w wyprysku, w uczuleniowym zapaleniu skóry, w rumieniu.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe; dodatek kliochinolu wywiera działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze i zwiększa efekt przeciwwysiękowy preparatu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na kliochinol (Viosept). Nie może być stosowany w wirusowych (np. opryszczka, ospa wietrzna), kiłowych i gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwory skóry, stany przedrakowe, owrzodzenia podudzi. Kobiety w ciąży i małe dzieci nie mogą stosować leku na duże obszary skóry oraz przez dłuższy czas. Należy unikać stosowania preparatu na twarz oraz częstego stosowania na duże powierzchnie skóry, bowiem lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle w ostrych stanach zapalnych 2-3 razy dziennie nakłada się krem cienką warstwą na chorą skórę do czasu uzyskania poprawy, potem 1-2 razy dziennie. Przy zmianach o łagodnym przebiegu lub z poprawą po zastosowaniu kremu, smaruje się chore miejsca maścią 1-2 razy dziennie lub stosuje się maść w opatrunku pod folią do czasu uzyskania całkowitej poprawy. Uwaga: w przypadku każdego nowego zachorowania o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz. Ostrożnie stosować na fałdy skórne, gdzie po kilku tygodniach mogą wystąpić zaniki skóry i rozstępy.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również do polekowego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, rumienia, nadmiernego porostu włosów lub łysienia, rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl