Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FRISIUM 10

Nazwa handlowa leku: FRISIUM 10

Nazwa polska leku: KLOBAZAM

Nazwa międzynarodowa leku: Clobazamum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clobazam

Postaci leku: Frisium 10 - tabletki 10 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający, przeciwlękowy, przeciwdrgawkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach lękowych, stanach niepokoju, napięcia nerwowego, pobudzenia, drażliwości, w nerwicach narządowych, w zaburzeniach snu oraz stanach lękowych wieku podeszłego, także u dzieci, w padaczce, w przewlekłym alkoholizmie.

Działanie: jest lekiem o silnym działaniu przeciwlękowym i przeciwdrgawkowym. Znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, łagodzi natręctwa myślowe, ułatwia zasypianie, wpływa korzystnie na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne pochodne benzodiazepiny (np. Elenium, Lorafen, Oxazepam, Relanium), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom przed ukończeniem 3 roku życia; przy miastenii, zaburzeniach pracy nerek lub wątroby.

Współdziałanie: wzmaga depresyjne działanie na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) neuroleptyków, leków nasennych, innych leków uspokajających i alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w stanach lękowych dorośli początkowo 20 mg na dobę, następnie dawki można zwiększyć do 30 mg na dobę, dzieci powyżej 3 roku życia i osoby w podeszłym wieku nie więcej niż 15 mg na dobę. Nie należy zmieniać dawkowania i czasu trwania leczenia ustalonego przez lekarza. Przy niewydolności nerek lub wątroby należy stosować mniejsze dawki oraz kontrolować pracę tych narządów. W leczeniu padaczki stosuje się początkowo dawki 5-15 mg na dobę, można je zwiększać w razie potrzeby do 80 mg na dobę w dawkach podzielonych. Dawki do 30 mg można stosować jednorazowo. W trakcie leczenia nie wolno nagle odstawiać leku ani zamieniać go na inny bez konsultacji z lekarzem. Podczas dłuższego przyjmowania leku należy kontrolować morfologię krwi oraz czynność wątroby.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy mogą wystąpić: senność, pokrzywka.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl