Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLOBEDERM

Nazwa handlowa leku: CLOBEDERM

Nazwa polska leku: KLOBETAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Clobetasolum / Clobetasoli propionas

Nazwa anglojęzyczna leku: Clobetasol propionate

Postaci leku: Clobederm - maść 0,5 mg/g, krem 0,5 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrym wyprysku alergicznym, świerzbiączce, uczuleniach skórnych z odczynem zapalnym lub zliszajowaceniem, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy, toczniu rumieniowatym, liszaju rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym, liszaju płaskim.

Działanie: pochodna hormonów kory nadnerczy o bardzo silnym działaniu miejscowym przeciwzapalnym, przeciwuczuleniowym, przeciwwysiękowym i przeciwświądowym. Stosowana bywa w najbardziej opornych na leczenie, najtrudniejszych przypadkach.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na inne glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), podczas ciąży, dzieciom poniżej 12 lat; przy trądziku różowatym i pospolitym, przy ospie wietrznej, półpaścu, wyprysku pieluszkowym, zapaleniach skóry wokół ust. Nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosuje się po szczepieniach ochronnych. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry, bowiem lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton); szczególnie duży stopień przenikania występuje na skórze twarzy, szyi i okolic zgięciowych kończyn.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle wciera się w skórę zmienioną chorobowo niewielką ilość preparatu 1-2 razy dziennie; nie stosuje się opatrunków zamkniętych; leczenia nie należy przedłużać ponad 14 dni.

Możliwe skutki uboczne: pieczenie i podrażnienia skóry; przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również do polekowego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, rumienia, nadmiernego porostu włosów lub łysienia, rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Inne leki z tej grupy: Clobederm, Dermklobal, Dermovate, Novate.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl