Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLOSTILBEGYT

Nazwa handlowa leku: CLOSTILBEGYT

Nazwa polska leku: KLOMIFEN

Nazwa międzynarodowa leku: Clomifenum / Clomifeni citras

Nazwa anglojęzyczna leku: CLOMIFENE CITRATE

Postaci leku: Clostilbegyt - tabletki 50 mg.

Wizytówka leku: Lek wpływający na układ hormonalny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w bezpłodności na tle braku owulacji (jajeczkowania), w zaburzeniach i braku miesiączkowania, u mężczyzn w niedostatecznej produkcji nasienia.

Działanie: stymuluje ośrodki w mózgu (podwzgórze) oraz przysadkę mózgową do wydzielania hormonów pobudzających czynność gruczołów płciowych, w wyniku czego dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego, a następnie owulacji. Na skutek działania klomifenu u mężczyzn następuje wzrost wydzielania hormonów pobudzających produkcję plemników.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży; przy zaburzeniach czynności wątroby, przy krwawieniach z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to torbiele jajników, nowotwory narządów rodnych, przysadki. Uwaga: prawdopodobieństwo ciąży mnogiej po leczeniu może być większe niż normalnie. Lek może spowodować przejściowe zaburzenia widzenia i nie może być przyjmowany przez kobiety prowadzące samochód.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; leczenie braku owulacji - 1 tabletka przez 5 dni począwszy od 5 dnia cyklu miesięcznego, powtarzać można maksimum do 6 cykli; mężczyźni - 1 tabletka dziennie przez 6 tygodni.

Możliwe skutki uboczne: przejściowe zaburzenia widzenia, bóle w miednicy, uderzenia krwi do głowy, nudności, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, napięcie sutków, powiększenie jajników, rzadko skórne odczyny alergiczne (głównie pokrzywka), bóle i zawroty głowy, stany depresyjne, zaburzenia snu, bardzo rzadko wypadanie włosów.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl