Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RIVOTRIL

Nazwa handlowa leku: RIVOTRIL

Nazwa polska leku: KLONAZEPAM

Nazwa międzynarodowa leku: Clonazepamum

Nazwa anglojęzyczna leku: CLONAZEPAM

Postaci leku: Rivotril - tabletki 0,5 mg, 2 mg, roztwór do wstrzykiwań 1 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy i uspokajająco-nasenny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: jest jednym z podstawowych leków przeciwpadaczkowych we wszystkich postaciach padaczki, u dzieci i u dorosłych; niekiedy wymaga kojarzenia z innymi lekami przeciwpadaczkowymi np. z fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum). Bywa stosowany również w innych chorobach poza padaczką, głównie jako lek nasenny w leczeniu bezsenności oraz w chorobach, w których występuje wzmożone napięcie mięśniowe, np. w bolesnych skurczach mięśni lub tikach.

Działanie: przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Lek znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, ułatwia zasypianie, wykazuje bardzo silne działanie przeciwdrgawkowe, polegające na hamowaniu w układzie nerwowym wytwarzania oraz rozchodzenia bodźców wywołujących drgawki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na benzodiazepinę (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen), podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze, miastenii lub porfirii. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niewydolność oddechowa; należy zachować bardzo dużą ostrożność przy podawaniu leku chorym w podeszłym wieku, znacznie osłabionym, w stanach depresyjnych, ciężkich chorobach wątroby i nerek oraz chorym ze skłonnością do nadużywania leków. Uwaga: lek przechodzi do mleka matki a jego przemiana w organizmie noworodka jest bardzo wolna, w związku z czym może wywołać zaburzenia neurologiczne oraz rozwojowe.

Współdziałanie: równoczesne podawanie klonazepamu i leków działających na układ nerwowy - neuroleptyków, leków nasennych, innych leków uspokajających, leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na układ nerwowy. Klonazepam nasila działanie atropiny (Atropinum, Bellergot, Reasec, Tolargin). Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), doustne środki antykoncepcyjne hamują przemiany klonazepamu w organizmie, natomiast karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol) i ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna) wzmagają.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle leczenie rozpoczyna się od małych dawek, stopniowo je zwiększając, aż do uzyskania właściwego efektu leczniczego. Podawanie leku dorosłym rozpoczyna się od 1-2 mg na dobę, stopniowo zwiększa się dawkę dobową do 2-4 mg. Maksymalna dawka lecznicza wynosi 20 mg na dobę. Właściwe dawki dla niemowląt i dzieci mogą być ustalone jedynie przez pediatrę (najlepiej neurologa). Nie należy przerywać nagle podawania leku, ale stopniowo zmniejszać dawki. Dożylnie w celu przerwania ataku padaczki podaje się powoli 1 mg.

Możliwe skutki uboczne: najczęściej obserwuje się senność, zmęczenie, niezborność ruchów, dezorientację, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności, biegunkę lub zaparcie. U chorych w podeszłym wieku oraz osłabionych po większych dawkach mogą wystąpić omdlenia. Niekiedy występuje wzmożone wydzielanie śluzu w oskrzelach, ślinotok. Bardzo rzadko - objawy przeciwstawne do przewidywanych: podrażnienie, pobudzenie, agresywność; objawy te występują szczególnie u dzieci z opóźnieniem rozwoju. Po przewlekłym podawaniu leku nagłe jego odstawienie może wywołać pobudzenie, halucynacje, drgawki, zmiany zachowania.

Inne leki z tej grupy: Clonazepamum, Rivotril.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl