Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLOPAMID

Nazwa handlowa leku: CLOPAMID

Nazwa polska leku: KLOPAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Clopamidum

Nazwa anglojęzyczna leku: CLOPAMIDE

Postaci leku: Clopamid - tabletki 20 mg.

Wizytówka leku: Lek moczopędny i przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w nadciśnieniu tętniczym o umiarkowanym nasileniu - zwykle w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, jako lek wspomagający w obrzękach pochodzenia sercowego (niewydolność krążenia), nerkowego i wątrobowego, w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w otyłości i zatrzymaniu płynów w organizmie spowodowanym długotrwałym leczeniem hormonami steroidowymi.

Działanie: jest lekiem moczopędnym, którego mechanizm działania polega na zwiększeniu wydalania jonów sodu przez nerki, co pociąga za sobą wzrost wydalania moczu. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne. Obydwa mechanizmy działania prowadzą do obniżenia ciśnienia tętniczego. Efekt leczenia może wystąpić późno - nawet po miesiącu leczenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to ostra niewydolność nerek z bezmoczem, śpiączka wątrobowa, zaburzenia składu elektrolitowego krwi; w cukrzycy i w dnie moczanowej stosowanie leku wymaga ostrożności.

Współdziałanie: u chorych na cukrzycę należy zachować dużą ostrożność podczas leczenia insuliną lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi; preparat nasila działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych (współdziałanie korzystne), nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), chinidyny (Chinidinum), antybiotyków aminoglikozydowych (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) oraz litu (Lithium carbonicum).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w nadciśnieniu tętniczym 1 raz dziennie rano 20 mg, w obrzękach - początkowo 1 raz dziennie rano 20-40 mg. W miarę uzyskiwania poprawy zmniejsza się stopniowo dzienną dawkę do 10 mg. W ciężkich przypadkach dawkę początkową można zwiększyć do 40-60 mg na dobę. Uwaga: przy współistniejącej marskości wątroby należy systematycznie kontrolować stężenie potasu we krwi, a w cukrzycy - stężenie cukru we krwi i w moczu.

Możliwe skutki uboczne: obniżenie poziomu jonów sodu i potasu w surowicy krwi, podwyższenie poziomu kwasu moczowego w surowicy (co może spowodować napady dny moczanowej). Lek może spowodować spadki ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej, szczególnie jeżeli zażywaniu leku towarzyszy przyjmowanie alkoholu, leków nasennych lub narkotyków.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl